Zümrüdü Anka Kuşu Efsanesi


Zümrüdü Anka, Simurg, Kaknüs, Cennet Kuşu olarak bilinir. Efsanesi ;

Masallarda duyduğumuz ve efsanelerini dinlediğimiz canlı türü diye başlasak ne denli doğru olur bilinmez.Ancak bu efsanenin farklı kültürlerde ve farklı milletlerde muhakkak yer aldığını belirtmek isterim. Nam-ı diğer Zümrüd-ü Anka… Arap kültüründe Anka adı ile anılan bu efsane Türkler tarafından Zümrüd-ü Anka olarak tanımlanmıştır. Farklı kültürlerde yer alan bu efsane araştırmacıların bile böyle bir türün varlığının gerçekte var olduğunu düşünmelerine yol açmıştır.

Örnek olarak eski Yunan mitolojisinde kalın tüylü ver kartaldan biraz büyük olarak yer almış ve onun varlığına inanılmıştır.Oldukça uzun ömürlü ve herkesin göremeyeceği onu görenlerin ise mutluluğa uzanacağı söylentileri alıp başını gitmiştir.Birçok sanatsal figüre ve hikayeye konu olan Anka Kuşunun hikayesi farklı kültürlerde aynı şekilde yorumlanmıştır.

Anka Kuşu,ölümünün yaklaştığını hissetmeye başladığı an kendisine kuru dallardan bir yuva inşa etmeye başlar ve bunu ne olduğu bilinmeyen bir zamkla sıvar.

Daha sonra yuvanın içinde ölümünü bekler ve şu şekilde bekler; güneş ışınlarının kuru dalları yakarak yuva içinde ölmeyi.Yanarak ölür ve efsaneye göre küllerinden doğar yavru bir Anka Kuşu olarak bu yüzden Hristiyanlık dahil birçok dinde yeniden varoluş,diriliş sembolü olarak benimsenmiştir. En çok bilinen efsaneyi sizlere anlatmak isterim,Anka Kuşu rivayete göre bilgi ağacının dallarında yaşar ve her şeyi o bilirmiş.Kuşlar dünyasında ters giden her şeye Anka’nın çözüm bulacağına inanılırmış.Bir an gelir Anka ortalıkta görünmez olur,diğer kuşlar onu aramak için yola koyulurlar. Ona ulaşmak zorludur hatta o Kaf Dağının tepesindedir oraya varmak için de zorlu vadiler ve tepeler aşmak gerekir.

Birbirinden farklı ve zorlu vadiler:
– İstek
– Aşk
– Marifet
– Hayret
– Tevhid
– Yokluk Vadileri.

Hep birlikte yola çıkan kuşlar zaman geçtikçe birer birer vazgeçmişler ve dökülmeye başlamışlar. Kaf Dağına vardıklarında 30 kuş kalmış geriye sonunda bu sırrı sözcükler dile getirmiş ve Farsça ”Si” 30 demek ”Murg” ise kuş yani Simurg(Anka Kuşu) 30 kuş demek o 30 kuş anlamış ki hepsi Simurg…

Masallara,şiirlere,şarkılara hatta beyaz perdeye konuk olan Anka Kuşu bir dönemin yeniden var oluş,diriliş sembolü rivayette anlatıyor ki kimse Anka’yı uzakta aramasın sabreden ve emek veren herkes aslında kendi Anka Kuşunu yaratıyor.

Önce Bülbül geri dönmüş, güle olan aşkını hatırlayıp; 

papağan o güzelim tüylerini bahane etmiş(oysa tüyleri yüzünden kafese kapatılırmış):

Kartal; yükseklerdeki krallığını bırakamamış;
baykuş yıkıntılarını özlemiş,
balıkçıl kuşu bataklığını.

Yedi vadi üzerinden uçtukça sayıları gittikçe azalmış.
Ve nihayet beş vadiden geçtikten sonra gelen Altıncı Vadi ‘şaşkınlık’ ve sonuncusu Yedinci Vadi ‘yokoluş’ta bütün kuşlar umutlarını yitirmiş… Kaf Dağı na vardıklarında geriye otuz kuş kalmış.

Simurg un yuvasını bulunca ögrenmişler ki;

‘SİMURG ANKA – Otuz Kuş’ demekmiş.
Onların hepsi Simurg muş. Her biri de Simurg muş.
Simurg Anka yı beklemekten vazgeçerek, şaşkınlık ve yokoluşu da yaşadıktan sonra bile uçmayı sürdürerek, kendi küllerimiz üzerinden yeniden doğabilmek için kendimizi yakmadıkça, her birimiz birer Simurg olmayı göze almadıkça bataklığımızda, tüneklerimizde ve kafeslerimizde yaşamaktan kurtulamayacağız.

Dişi Kurt ASENA Efsanesi
Marsias (Marsyas) Efsanesi

Comments

 1. Prometustum çiviyle çakılırken taşlara
  Ciğerimi kartallara yedirdim, sparta küstüm köleliğin
  Çığlığında, aslanlara yem oldum tükendim, kör kuyuların
  Dibinde yusuftum, kerbela çölünde hüseyin, zindanlarda
  Cem sultan sehpada pir sultan, kaçıncı ölmem kaçıncı
  Dirilmem bu tanrılardan ateş çaldım yüzyıllarca tutuştum
  Üstüste yandım bir anka kuşu gibi anne
  Bir anka kuşu gibi, kendimi külümden yarattım

 2. Yorumdaki şiir çok güzel. Çok güzel bir hikaye.

 3. Çok güüzelll.

 4. acaba eski zamanlarda varlıgından gerçekten soz edılıyor muydu?

 5. Zümrüdü anka kuşu hikayesinin bu kadar etkileyici olduğunu düşünmezdim doğrusu…

 6. Cümleler çok devrik ve bozuk.. Ödevmimi yapmak icin en bastan sona kadar silip düzelttim…

 7. biz kendi efsanemizi yazacakmışız fikri olan var mı?

 8. bence zümrüdü anka kuşu gerçekten kuşların kralı ve ateşten oluşmuş

 9. teşekkürler.

 10. Aslında efsanesini çok merak ettiğim bir şeydi. yazana teşekkürler

 11. cok kötü olmuş bence

 12. anka mütiş bence

 13. Yağmur KARACA
  29 Aralık 2012 - 17:50

  Bence çok güzel. Anka Kuşu ile ilgili bir kitap var bende.Taki AKKUŞ yazmış.İmzası bile var.Herkese havam olsun.Kıskanında çatlayın.Tuğçe o yorumunu sil.Çünkü bu metin çok olmuş.Ablam Taki AKKUŞ adlı yazarı görmüş.

 14. Harika çok güzel

 15. Herkes okumalı

 16. SÜPER OLMUS RESİM ÖDEVİNDE EFSANELER Dİ KONUMUZ RESMİDE VARDI ŞEKLİNİ ÖRENDİM ÇIKTI ÇIKARİP ÜSTÜNDEN GEÇİCEM

 17. allahım çok korkuyorum ya bu ne acaba gerçekmi of kim salar kim bilir kim uydurmuşyur:):):):):):):):):):)

 18. allahım çok korkuyorum ya bu ne acaba gerçekmi of kim salar kim bilir kim uydurmuştur:):):):):):):):):)

 19. bence gerçekten vardıı

 20. çok güzel ve etkileyici bir efsane. ama bazen iki kere aynı şeyi yazdığınızı görüyorum. diyer efsanelerede baktım, aynı hatayı bir kaçında yine görüyorum. lütfen biraz daha dikkat edin. bu arada kemalcim daha ödevimi yazısını ‘ödevmimi’ diye yazıyorsun. insanlar seni beş yaşında zannedecek.

 21. yorumdaki şiir yani munzurlunun şiirini çok begendim benden ona sonsuz sayı

 22. süüüüüüüüüüüüüüper

 23. Diyer değil doğrusu diğer olacak.Y ile Ğ yi karıştırmayalım.Cümleye büyük harfle başlanılır.Noktadan sonra da büyük harf kullanılır..Lütfen dikkat.

 24. melis özbay
  08 Mart 2013 - 20:41

  Bence çok güzel…

 25. Martina Stossel
  09 Mart 2013 - 00:56

  Salak nesi kötü geçmişteki kušu anlatiyo

 26. güzel bir efsane

 27. nisa nur ikram
  24 Mart 2013 - 14:01

  çoooooooooooooooooooooooooooooooooook güzel

 28. VAN DREKŞIN
  24 Mart 2013 - 21:17

  ZEYNEPCİM çok teşekkür ederim . ama kemalin kalbini kırmaya hakkın yok bu bir . ikincisi çok bilmişlikte taslamassan iyi olur.. anlamişkooo kanka????

 29. Ich schaute auf die ausgezeichneten Übersetzungen Freunden

 30. hiçte bile cok güsel

 31. zümrütü anka kuşu :D

 32. gerçekten çok güzel bir kuş

 33. bayıldım daha okumadım ama çok güzele benziyor yok ne güzeli olağanüstünden bile iyi güzel gibi şimdi okuyacağım yazacam çok güzel olucak

 34. benim adım bennu

 35. Ugur Manisalıgil
  23 Nisan 2013 - 12:33

  güzewlmiş

 36. Kotu diyen sevgili arkadaslarimiz bu gune kadar saniyorum hic efsane okumamislar.Yazanlarin ve bunu okumamizda emegi gecenlere COK TESEKKURLER…

 37. Şükrü Berat Güçlü
  28 Nisan 2013 - 22:30

  Benim yasim 8.Sevgili yazarlarim,bence cok guzel olmus okurken cok zevk aldim herkese tesekkur ediyoruz babamla.sagolun… ;-)

 38. Ben bu efsaneyi biliom 10000 kere felan okumuşumdur , resimlerini de 1000000000 kere görmüşümdür.Bissürü efsane biliom.

 39. Merak Ediyorsanız Bana Sorun Sonuçta İsmim :D

 40. arkadaşlar kavga etmek için yorum yazmayın bence çok güzel olmuş efsanenin tanımınada uymuş Zeynep sende haksızlık yapma insanız biz insanlar hata yapabilir

 41. :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D mantıklı düşünün emeği geçen herkeze saygılar

 42. EfSeNeLerGeRcekOlSa
  09 Haziran 2013 - 13:00

  Emegi gecen herkese tesekkurler.Yorumdaki seir cook guzel AnLaYaNa

 43. çok güzel bir hikaye

 44. hala anlamış değilim gerçekmi yoksa efsanemi

 45. Anka Kuşu; Adı olup kendi olmayan efsanevi bir kuştur. «Zümrüdüanka» da denir. Sözde çok yükseklerde uçtuğundan görünmez. Avını yakalayıp doğruca batıya gider. Orada yok eder.

  Rivayete göre anka kuşu Musa Peygamber zamanında yaratılmış, onun ölümünden sonra da Hicaz’a göçüp orada çoğalmıştır. Zamanla küçük çocukları kapıp kaçmaya başlayan anka kuşunun Muhammed Peygamberden önce o civarda yaşayan bir peygamberin duasıyla soyu kesilmiştir. Başka bir söylentiye göre de gene Muhammed’den önce yaşayan peygamberlerden Hanzale zamanında av bulamayan anka kuşu bir çocuğu kapmış, bu yüzden halk kuşu Hanzale’ye şikayet etmiş. Onun duasıyla da kuşun soyu yok olmuş… Anka kuşunun Süleyman Peygamber’in divanına devam ettiği, sonra da göze görünmez olduğu söylenir.

  Efsaneye göre anka otuz kuşun renginde, otuz kuşun biçiminde ve yaratılışında, otuz kuşun büyüklüğündeydi. Bütün kuşların padişahıydı, daha çok Kafdağında otururdu. Orada İskender’le buluşup görüşmüştü.

  Anka kuşuna, otuz kuşun renginde olduğu inancından dolayı, Farsçada «si-reng» (otuz renk) veya «si-murg» (otuz kuş) denilir. «Si-murg» kelimesi «anka» ile birleşerek ve söylenişi zamanla değişerek «zümrüdüanka» olmuştur. bunu buldum :D yardım edebilirim inşallah size :))

 46. zafer arıkan
  20 Temmuz 2013 - 15:52

  gerçek olsa harika olurdu

 47. Ben okudum sizede tafsiye ederim

 48. Aferin, bi yerde düzeltilmiş halini yayınlanaydın da, ödevinin kamuya bir faydası dokunaydı.

 49. zümrütüanka kuşunu daha önce çeşitli anlatımlarda duymuştum ama Furkan kardeşim senin anlattıklarından etkilendşği belirtmek isterim.Ben zümrüdü anka kuşu diye bi film vardı onu izlediğimdede etkilenmiştim.Ama bu kuşu sevdim çok azimli bi kuş ve pesetmiyor belkide bu bir işarettir Allah ın insanlara şeytana karşı nasıl davranması gerektiği gibi.

 50. Cok etkılendım

 51. yalçın elalmış
  22 Eylül 2013 - 12:24

  hikaye güzel anka kuşu nil deryası kaf dağı eyer nil deryası hala varsa kaf dağınında anka kuşununda geçmişte yaşandığını yada belirli olayları anlaşılır şekilde efsaneleştirmek şeklinde anlatılarak günümüze kadar hikayelenmesi mantık içerisinde bazı şeyleri anlamamıza yardımcı olur anka kuşu aslında bir imparatorluğu simgeler her imparatorluğun doğuşu gibi sonuda vardır imparatorluğun sonu yakılarak yıkılarak yerine yeni bir imparatorluk kurulmasıda yıkımdan geçer
  yıkılan imparatorluğun yeniden toparlanıp kendisine gelmeside uzun zaman alır ve bu zaman içerisinde çeşitli zorluklardan geçer yani külünden var olmaya çalışır çoğu başarır çoğuda unutulur
  kaf dağı imparatorların ulaşılmayacak kaleleridir bu yüzdendirki efsane kaf dağı ve anka kuşu olarak günümüzde yerini alan isimleri zikredilmeyen imparatorluklardır bu imparatorluklardan bazıları şu anda hareket halindedir ama bir türlü rahat bırakılmadıkları için ateş külleşmiyor daha çok yanmak daha güçlü olmak demektir yakın zamanda bu küllenen imparatorluklar hareketlenecek yaşlanan anka kuşu ısınmaya başlayacak kısa süredede yanacak ama küllenmesi külün soğuması yumurtasını iyi muhafaza etmesine bağlı
  yani soyunun devamının köküne bağlılığı külünden doğmasına yardımcı olacaktır
  aslında efsanede anka kuşunun yumurtasıda var ve o yumurta anka kuşuyla beraber her yanışında yeniden yumurta çatlar başka bir yumurtayla doğar doğsan anka kuşu o yumurtayı taşıma zorunluğundadır bir dahaki yanışında o yumurta tekrar doğar başka bir yumurtayla beraber
  he anka kuşunun yaşamı 400 ila 600 yaşam sürer

 52. acaba gerçekmi

 53. acaba gerçekmi

 54. çok hayali bir efsane ama okumaya da değer

 55. bu sitedeki tüm efsaneler bir başka güzel

 56. bu sitedeki tüm efsaneler bir başka güzel sizler ne dersiniz?..

 57. okumaya devam gençlik

 58. serdar şaybak
  24 Eylül 2013 - 23:22

  furkan kardeş sen ne dğişik bi kardeşsin

 59. kara bela en buyuk efsane sensın:D

 60. çok güzel olmuş .Yazana teşekkürler :D

 61. ççççççççççoooooooooooookkkkkkkkkk ggggggggggüüüüüüüüüüzzzzzzzzzeeeeeeellllllllll…………….

 62. ben süperim
  02 Ekim 2013 - 15:40

  efsane sever gerçekten sen haklısın ama biraz kafanda var bence zeynep haklı yazım yanlışı yapılmaz

 63. one direction
  02 Ekim 2013 - 20:12

  çok güzelmiş

 64. sultan parıltı
  07 Ekim 2013 - 17:55

  çok ilginç ilk kez bir kuşun isminin insana verildğini görüyorum ama yinede çok güzel bir isim

 65. sultan parıltı
  07 Ekim 2013 - 17:58

  bunu bende bulmuştum ama diğer sitelere göre bu sitede çok farklı yorumlanmış. genellikle üç aşşağı beş yukarı bütü siteler aynı ama senin bahsettiğin site biraz farklı bu nedenle bana pek inandırıcı gelmedi

 66. sultan parıltı
  07 Ekim 2013 - 18:03

  gerçeğin ta kemdisi çünkü ben bşla alakalı detaylı bir araştırma yaptım bütün siteleri tek tek okudum bu nedenle takıldığınız yerler olursa yorum gönderin mutlaka bende cevabı vardır çünkü bu kuşla ilgili herşeyi biliyorum araştırmamı internet dışında baka kaynakları kullanarak ta yaptım

 67. sultan parıltı
  07 Ekim 2013 - 18:18

  bu kuşa aynı zamanda küllrinden doğan kuş diyorlar

 68. sultan parıltı
  07 Ekim 2013 - 18:21

  bencede çok haklısın efsane sever arkadaşım hepimiz insanız ve hepimiz hata yapabiliriz neticede hiçbirimiz robot değiliz

 69. sultan parıltı
  07 Ekim 2013 - 18:32

  ZEYNEP arkadaşım sen hayatında hiç hata yapmadın mı bak düşün sen iki satırlık şeylerde hata yapabilirsin ama onlar sayfalarca bilgi atıyorlar intrenet sitelerine bu kadarcık hatalarını da yok sayalım biz orada anlatılmak isteyeni anlıyoruz neticede bu arada kemal arkadaşımızla milyonlarca insanın okuyabileceği bir sitede hakaret etmisin bu hiç doğru deği şimdi diyeceksin ki seninde bir yorumda hakaretlerin olmuş haklısın ama o yorumu ben beş dakikada dışarı çıkınca zaten orada bilgilerim kayıtl olduğu için kuzenim yazmış ve göndermiş o sözler bana ait deği yanlış anlaılmayı istemem ben her zaman söylediğim laffın arkasındayım sende ZEYNEP BU SİTEDE KULLANDIĞIN LAFLARA DİKKATET KİSEYLE BURDA DALGA GEÇME HAKKIKN YOK

 70. sultan parıltı
  07 Ekim 2013 - 18:37

  ŞİİRİNİ ÇOK BEĞENDİMMNZURLU ARKADAŞIM ZATEN BU SİTEDE GENELLİKLE ŞİİRİN ÇOK BEĞENİLMİŞ

 71. ya bu kuş şimdi gerçekmi

 72. sami eren acar
  26 Ekim 2013 - 14:07

  ben bu kuşa inanıyorum

 73. ANKA dögmesi yaptırdıgım için mutluyum ve bu dögmenin bana ugur getırdıgıne ınanıyorum

 74. furkan çakır
  05 Kasım 2013 - 20:09

  Öncelikle yorumların hepsi güzel kamiller.Anka kuşunu sevdim ve bunun olduğuna inanıyorum.Ben de Anka kuşu dövmesi yaptırmak istiyorum.Hepinizin gözlerinden öpüyorum.İyi günler!

 75. furkan çakır
  05 Kasım 2013 - 20:11

  Belki gerçek.

 76. kusura bakmayın ben yazmadım bunu

  biri yazdı
  da kim

 77. çok güzel beğendim aferin yapana bravo

 78. güneş merkez
  15 Kasım 2013 - 21:10

  çok güzel benim babam kitap yazarı ve hergün bu efsaneyi okuyorum süper bişey yaaaaaaaa :D :) :/ ;) <3 <3 <3 <3 <3

 79. fadime nisa yavuz
  20 Kasım 2013 - 16:19

  resim çok etkiliyici yazı çok ve efsaneler dünyaya ilk geldiğimizde bile yoktu yani bu gerçek değil

 80. bencede çok yazım hatası var silip silip baştan yazdım

 81. bencede çok güzel yazım hatası var ama olsun… teşekkür ederim:)

 82. dört gün tatildeki ödevimde beni çooooooook oyaladı kim yazdıysa teşekkür ederim zaten ödevdi :D :8 ;) ;D :b

 83. peki herşeyimi bilyomuş

 84. hem geveze hem de noktalama işaretlerine uymuyo… :D

 85. hepsini anlat anka kuşu anka beyefendi :D

 86. Aslında ben efsaneyi bile okumadım . Çünkü Zümrüdü Anka kuşunu 2 farklı kitaptan okudum.
  Ve çok güzeldi.

 87. çok güzel sosyal ödevim için çok önemli

 88. Bir sürü mitoloji yazıları okudum ama bundan daha da başarılılarını gördüm yine de bir çok siteye göre iyi. Yazılarınızda eğer ilgi çekici kelimeler kullanarak yazarsanız daha iyi olabilir.

 89. Efsaneyi güzel anlatmışsınız fakat cümleler devrik hem de çok fazla son paragraflar birbirleriyle alakasız duruyor düzenleyip de düzenlenmiş halini siteye atarsanız çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler :)

 90. çok etkileyici …!

 91. iğreç olmuş ben anka kuşunun gerçek hikeyesini biliyorum gerçeği böyle değil tamaman sallamışlar

 92. İsme gerek yok
  07 Ocak 2014 - 14:25

  bence güzel

 93. çok güzel bir efsane ve bunun için öğretmenime çok teşekkür ederim :)

 94. çok güzel bir hikaye

 95. keşke anka kuşu görülseydi

 96. İlkay Müslüm Aykut
  04 Nisan 2014 - 10:54

  Emeğinize sağlık

 97. polat şahin
  07 Nisan 2014 - 08:30

  arkadaşlar ateşten yaratılmamıştır anka kuşu cennetten gelmiştir ve çok uzun yıllar yaşarmış ayrıca türleri çok çabuk tükenmiştir bunun sebebide yaşadıkları dönemde olan kıtlıktır bu yüzden nesilleri tükenmiştir yer yüzünde en yüksekten uçan kuş anka kuşudur ve şuan yüksek uçan kuş ise huma kuşudur.

 98. ya acaba gerçekte anka kuşu varmıydı keşke şimdide olsaymış internette baktımhem fotomontaj resimleri vardı bu kötü çok merak ediyorum ve şiir çok güzel çok adıda çok gzl

 99. yememiş içmemıs yazmıta yazmışsınz. İnsanlar ıyı yada kötü yorumunu yazmş Tartışmak ıçin üsenmemiş paragraflar yazmıssınız AYIP

 100. Martina STOESSEL tuttum seni , bir kere Martina hayranıymışsın.Bu arada sana dip not edeyim Martina Selena GOMEZ ve Demetria LOVATO ‘ya benzemeye çalışıyormuş.Demetria ve Selena nın taklitlerini yapıyomuş. Selena nın pozlarını , Demetria nın da gülüşünü taklit ediyor. Dikkat ettiğin zaman sen de fark edersin. Eskiden farklı gülümzüyordu , fakat şimdi Demetria yı taklit ederek koskocam ve sıcacık gülümsemeye çalışıyor fakat Demetria gibi olamıyor !! :D

 101. Burda yazılan yorumlara bakıyorum kimse efsanenin özünü anlamış görünmüyor yazık .ilk yorum hariç,heralde herkes çok genç daha çok yangınlar geçirecekler gibi görünüyor :)

 102. Ömer öztürk
  29 Nisan 2014 - 20:30

  Süper ödevime 4 dörtlük yardım etti size tavsiye ederim KANKALAR:-)

 103. çok güzel

 104. ya bu harry potterden alıntı…

 105. çok güzel bir hikaye

 106. biz de resim dersinde gördük Anka kuşunun resimlerine baktık çok güzelmiş ama efsane yani hayal ürünü.

 107. her kes isterse kendindeki anka kusunu bula bilir harika efsaneymis

 108. çok güzel resim ödevime çok yardımcı oldu harika bi site bütün sınıfa bu bu siteyi önrecem hatta bütün 6 lara harik şeyler anlatılıyo mükemmel bi sitee zümrüdü anka kuşu gerçektede var bence harika bu site için emeği geçenlerin ellerinne sağlık bu siteler biz öğrenciler için çok iyiiii

 109. bence çok güzel.Benim en sevdiğim hayvan.tabii gerçek olmasa bile.ama gerçek olsa ne iyi olurdu sizce de öyle değil mi.bence zümrüdü anka çok güzel bir kuş.

 110. çok doğru diyosun damlaaa gerçekde olsa olmasada

 111. bnce anka kuşları harika onun hakkında binlerce kitabım vr hatta bnim izlediğim bir filmde çıkmıştı kuşların kralı sanki

 112. phoenix,simurg,efsanevi anka kuşu denilen (kuş türü) yaratık, bendenizim

  evet ta kendisiyim

  hepinize MERHABA !

 113. çok güzel bir efsane ama ben hala anka kuşunun yaşadığına ve gerçek olduğuna inanıyorum

 114. Hikayenin anlami: pes etmemek

 115. ben bu ZÜMRÜDÜ ANKA KUŞUNU ben çok severdim keşke benimde birtanem olsaydı derdim .

 116. gerçekte var mı yok mu bilemem ama bu efsane en güzel,en inandırıcı,en gerçekçi ve en ihtişamlı efsaneydi

 117. bager gökhan
  18 Ekim 2014 - 12:53

  Ankann kuşu zümrüdü anka zamanında var olmuş mu olmamış mıdır bilinmez ama geçmiş zamana mazı ,mazı olana asırlar öncesine asırlar öncesine de efsane demek gerekir bilinmeyen tarih .saygılar

 118. vay bee

 119. Çok acıklı,yani benim yönümden bakıyoranız.

 120. buna inanmayın bu bir efsane ben ödevim olduğu için değil merak ettiğim için araştırdım sondaki şiir çok güzel ve de cümleler çok devrik ama güzel efsane

 121. humeysa enterli.
  22 Kasım 2014 - 19:16

  superdi .herkes okusun resin ogretmeni Digdem .Aksu seni Cook seviyorum humeysa.

 122. Nurcan gül korkusuz
  08 Aralık 2014 - 19:27

  Himm güzeel

 123. cok güzel ama efsane diye varlıgına pek inanmıyorum acaba şimdi gercekte armı

 124. iyimiş biraz saçma ama olsun nede olsa her efsanede bir doruluk birde yanlışlık vardır dimi

 125. Bence nerde olduğu önemli değil gerçek olduğu önemli ama hikayesi çok güzeldi

 126. Ellerinize yureginize saglık cok guzel ve cok etkileyici…

 127. ellerinize yüreğinize sağlık cok güzel ve cok etkileyici

 128. Zeynep _Trabzon_Sürmene
  13 Ocak 2015 - 12:47

  arkadaşlar anka kuşunu evliya çelebi görmüştür ve bence anka kuşu gerçek

 129. melisa özkan
  16 Ocak 2015 - 21:50

  cok beyendim cercekte anka kuşu varmıydı onu merak ediyorum bide bunu merak ediyorum anka kuşu nerede yaşar hikaye cok cok cok cok cok cok cok cok cok güzeldi

 130. Çok güzel, en sevdiğim kuş anka kuşu zaten.
  Ödevim için aldım bir kısmını.

 131. çok güzel fennna

 132. çok güzel beğendim

 133. Çok güzel, bayıldım..Harika vb. yazmanız güzel…..Ama en güzeli, daha da güzeli şu; Ben bir ANKA KUŞU gibi yaşadım ve aslında kendi küllerimden tekrar tekrar doğdum diyebilmenizdir. Ben rahatlıkla diyebiliyorum..Benim yaşamım Anka kuşunun hikayesinin aynısıdır…)

 134. çok etkileyci anka kuşu en iyi kuş en güzel kuş büyüleci

 135. hatice gündoğdu
  23 Mayıs 2015 - 15:33

  efsaneler çok güzeldir.Değerlidir bence her zaman ki öylede zaten…

 136. Bildiğimiz şeylerden bahsediyor.Daha ayrıntılı bir anlatım yok mu ?

 137. Zümrüdü anka kuşu gibi diyer efsaneler doğru olmuştur mesala yılan saçlı medusa da gerçekti bütün efsaneler doğru yalan lı anlatılmaz bu efsanelerin hepsi gerçek vampirler falan filan işte hiçbi efsane yanlış değildir bu anka kuşu ölüp tekrar doğar ateşten yaratıldığı söyleniyor Anka kuşu nun zayıf yönü şu normalde bütün kuşların suda anka kuşu değişik kuş türü

 138. Bedran yaramis
  21 Ekim 2015 - 23:35

  Ben cok ilginc buldum anka kusun hikayesi, kararli ve basarili tipki akrepburclu insanlar gibi bulyorum , bu kusu cok sevdim.

 139. cennette Zümrüdü Anka Kuşunu görebilirmiyiz?

 140. çok iyi

 141. Ben bu kusu dovme yapmayi dusunuyorum cok etkilendim arkadaslar

 142. ya bazı yerleri anlamamıştım fakat Furkan arkadaşın yazdığını okudum daha iyi anladım yanarak öldüğünü ve sonra küllerinden tekrar doğduğunu Harry Potter filminden biliyordum zaten güzel olmuş beğendim sadece bazı yerleri devrik olmuş :)

 143. Teşekkürler çok yardımı oldu

 144. Fehmi Enes ❤
  29 Şubat 2016 - 18:28

  Bencede gerçekten vardır ve söylentileri var o ateşte yaratıldı ve bazı dinsizler ona tapıyor

 145. bence herkes okumalı

 146. hikayeyi beğendim çok güzel ama pek anlayamadım.

 147. Kulun Allah âşkına ulaşması yönünde bir örnektir simurg
  Yanmak yada aramak kavramı Rabbimin kulu en güzeli yle donatmis özüne Elestte ki verdiği sözü hatirlamasi için nefste olumsuzlukları yakmasi gerekir misal :âşık olursun Nefs harami ister günahı ister
  İlmini bilirsen her dem yanarsin hasretten yinede nefse uymazsin
  Çünkü niyetin Rabbime yani misaldeki gibi ulasilmazlik olarak gösterilen aslında masal kahramanı var olmayan simgedir anka simurg
  Küllerinden yeniden doğmak nefsin
  Her yanışında ruh dirilir
  Olması gerekende budur Nefs yanar ruh dirilir
  Yanar kül olur sonra kul olur
  Muhteşem bi ilim
  Lâkin eylemi çaba gayret istiyor
  Mantikuttayr kuşların dili ferududdin attar kitabını tavsiye ederim
  Aşk bensizlik ülkesidir ismailacarkan
  Biraz olsun idraka sebep olur inşallah
  Özümüze dönmek kendimizdeki HAKKI bulmak için

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *