Home » Efsaneler » Tavus Kuşu Efsanesi

Tavus Kuşu Efsanesi

Öncelikle sizlere biraz Tavus kuşu özelliklerinden bahsetmek istiyorum. Ardından efsaneyi anlatacağım. Sülüngiller (Phasianidae) familyasında Pavo cinsindeki iki tür kuşa verilen isimdir. Kur yapma döneminde, erkek tavusun açarak sergilediği kuyruklarıyla tanınır. Dişi tavuskuşu kahverengi ya da gri tonlu kahverengi renklidir. Erkek tavusun kuyruğunun heybetine karşın sesi hiç de kulağa hoş gelmez.

tavus-kusu-efsanesi

Mavi tavus kuşu

Zeus, karısı Hera’nın mabedinde rahibelik yapan İo yu görür aşık olur ve onunla yatar. Hera bunu duyunca çok kızar. Çapkın Zeus, karısından İo yu korumak ister ve onu beyaz bir ineğe dönüştürür Hera’ya armağan eder.
İneğin İo olduğunu anlayan Hera kocasının çapkınlıklarından bıkmıştır ama Zeus bir çok şekilde çapkınlıklarına devam etmetedir. Hera ineğe Zeus’un ulaşmaması için hizmetkarı olan Argos’u ( yüz gözlü dev ) görevlendirir. Argos Panoptis ( herşeyi gören) uyurken bile açık olan birkaç gözü ile ineği devamlı kontrol altında tutmaktadır. İo dan ayrı kalmaya dayanamayan Zeus, rüzgar tanrısı Hermes ten İo’yu kurtarmasını ister. Ormanın ve çobanların tanrısı yarı keçi yarı insan olan Pan sihirli kavalını çalar, Hermes masallar anlatır ve Argos uyur Hermes’te Argos’u öldürüp İo yu kaçırır. Buna çok kızan Hera Argos’un gözlerini alır ve fırlatır gözler orada ki bir kuşun kuyruğuna gelir böylece tuvus kuşu olur. Hera hizmetkarnı unutmaz ve çok sevdiği tavus kuşunu hiç yaından ayırmaz.

Comments

  1. AY VE dünya dedi ki:

    bu efsane güzel ama yine de daha haraketli olabilirmiş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*