Home » Şehir Efsaneleri » Tahta Kılıç Efsanesi : Fatih

Tahta Kılıç Efsanesi : Fatih

İstanbul’un fethine ilişkin efsaneleri hem Türkler hem de Bizanslı Rumlar da anlatır. Efsanelere göre İstanbul gibi bir şehrin fethi mucizelerle olabilirdi. ancak.. Bu mucizelerden birini anlatan Tahta kılıç efsanesi de şöyledir.

tahta-kilic-efsanesi-fatih

II. Sultan Mehmet’in saldırı üzerine saldırı tazelediği Türk toplarının cehennemi bir ateşle surlarını dövdüğü kuşatma günlerinden bir gün Tanrı bir meleğini Agapios adındaki bir keşişe gönderir. Melek getirdiği tahta kılıcı Agapios’a verir ve bunu Bizans imparatoru Konstantinos Paleologos’a vermesini söyler. Bu kılıç sayesinde Türkler şehri alamayacaklardır.

Keşiş Agapios kendisine verilen ilahi görevi yerine getirmek üzere hemen Bizans sarayına gider ve imparatorun huzuruna çıkarak;

“Yüce Tanrımız bu kılıcı size gönderdi efendimiz. Bu kılıcı alın ve onunla düşmanınız Türkleri yok edin!”

Konstantinos Paleologos kılıcı alır ama tahtadan yapılmış olduğunu görünce müthiş öfkelenerek keşişe bağırır:

“Benim elimde şanlı Davud’un her savuruşta dört mızrak boyu uzayan olağanüstü kılıcı var. Bu tahta kılıç ne işime yarar ki!”

Saraydan kovulan ve kalbi kırılan keşiş o üzüntü ve kızgınlıkla doğruca genç Türk padişahının huzuruna çıkar hikâyesini anlatarak tahta kılıcı ona sunar. Genç padişah kutsal armağanı büyük bir sevinçle kabul eder. Kısa bir süre sonra Bizans düşer genç Türk padişahı böylece “Fatih” olur…

Comments

  1. mehmet dedi ki:

    tanrı neden müslümanlara karşı hristyanları ilk evvel destekledi acaba cevap verebilen olursa sevinirim.

  2. yakup dedi ki:

    bu site mükemmel.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*