Home » Mitolojik Efsaneler » Prometheus Efsanesi

Prometheus Efsanesi

İnsanlığa Aydınlığı Getiren Prometheus 

 

İda dağında oturan eski tanrılardan önce başka tanrılar egemenmiş dünyamıza. Bunlardan bazıları devler (Titan) bazıları ise Okyanus (Okeanus), gökyüzü (Uranus) ve toprak (Gaia) gibi çok güçlü tanrılarmış.

Daha sonraları Zeus ve arkadaşları titanlarla savaşıp onları dünyadan kovmuşlar. Bu büyük savaştan önce iki titan, Klymene ve İapetos evlenmiş,  dört çocuk sahibi olmuş. Hepsi iriyarı, güçlü, zeki ve özgürlük tutkunuymuş. Atlas çok cesurmuş, hatta Zeus’u bile umursamazmış. Doğal olarak bir gün Zeus çok kızıp onu  “Dünya’yı omuzlarında taşımaya” mahkûm etmiş. Bugün dünya haritalarını içeren kitaplara da bu yüzden Atlas deriz. Diğer kardeş Menoitios,   çok gururlu ve kibirliymiş.  Zeus buna da katlanamamış ve onu yeraltına göndermiş.  Zeus pek demokrat ve hoşgörülü birisi olarak tanınmazmış zaten. Üçüncü kardeş Epimetheus ise Pandora ile evlenmiş.

Hani şu “Pandora’nın sandığını” açıp dünyaya felaket ve salgınları salan meraklı tanrıça ile… Bu da aslında Zeus’un bir oyunuymuş. Son kardeş Prometheus da akıllı, güçlü ve onurluymuş.  Titan çocukları içinde Zeus’u en çok korkutan da oymuş. Bu dört genç titan, Zeus’u kesinlikle efendi olarak kabul etmiyorlarmış.

Prometheus’un bir yeteneği varmış, babaannesi Gaia’ya çekmiş; gelecekte olacakları önceden görebiliyormuş. Prometheus,  yaptığı zalimlikler nedeniyle Zeus’a çok kızarmış ama ondan korkarak köleliği kabul edip, boyun eğenlere de çok kızarmış.

Zeus insanlar kendisine zarar vermesinler, tahtını ele geçirmesinler diye birçok önlemler almış. Herkesten kuşkulanıyormuş. Bütün besinleri toprağın altına saklamış, insanlar kolayca bulamasın diye… Bu kadarla da kalmamış en önemli silah olan bilgi ateşini de onlardan, insanlardan saklamış. İnsanların bilgi ateşini bularak bilgilenmelerini, kendine karşı ayaklanmalarını istemiyormuş. Prometheus, bu bilgi ateşini insanlara götürmeye karar vermiş. Böylece insanlar zalim Zeus ’la başa çıkabilirlermiş. Prometheus, insanlara bilgi ateşini vermenin ağır bir suç olduğunu biliyormuş. Bir sabah erkenden yola çıkmış. Yanına “narteks”  çiçeğini almış. Bu narteks çiçeği, ateşe çok benzermiş. Tanrılar katında, İda dağında ateşin yanına ulaşmış, nöbetçiler uyuyormuş.

Gizlice bilgi ateşini alıp, yerine narteks çiçeğini koymuş. Hemen insanların yanına dönmüş. İnsanlara bilgi ateşini getirmiş işte! Artık bu ateşi korumak ve büyütmek insanların göreviymiş. Zeus bunları görünce çıldırmış. Prometheus’u bir dağa zincirlemiş. Ona korkunç bir ceza vermiş. Her gün bir kartal geliyor ve Prometheus’un karaciğerini yiyormuş. O gece yeniden karaciğeri oluşuyormuş Prometheus’un. Yenilenen karaciğer de, kartalın ertesi günkü yemeği oluyormuş. Bu bitmeyecek bir işkenceymiş. Prometheus, sakinmiş çünkü insanların bilgi ateşini büyütüp, onu kurtaracaklarını biliyormuş.

Comments

 1. hakan dedi ki:

  Etkileyici bir hikayesi varmış prometusun. Teşekkürler.

 2. köksal dedi ki:

  Geçenlerde sinemada filmi vardı prometheus’un… Ana konusu böyleydi fakat olaylar bu şekilde gelişmiyodu.

 3. tuğba dedi ki:

  Evet ya o film çok etkileyiciydi ben çok etkilendim :)

 4. leyla dedi ki:

  Prometustum çiviyle çakılırken taşlara Ciğerimi kartallara yedirdim,
  Spartaküstüm köleliğin Çığlığında, aslanlara yem oldum tükendim,
  kör kuyuların Dibinde yusuftum, kerbela çölünde hüseyin,
  zindanlarda Cem sultan, sehpada pir sultan,
  kaçıncı ölmem kaçıncı dirilmem bu tanrılardan ateş çaldım yüzyıllarca tutuştum
  Üstüste yandım bir anka kuşu gibi anne
  Bir anka kuşu gibi, kendimi külümden yarattım.

 5. mustafa dedi ki:

  güzel bir efsane

 6. serdar dedi ki:

  cok mu ahmet kaya dınlıyon leyla

 7. Dejavu33 dedi ki:

  wawwww harika bişeymiş..!

 8. şefik coşkuner dedi ki:

  öncelikle bu yazı ve yazıları yazanlara ve bizi bilgilendime zahmetine katlananlara teşekkür ederim.efsaneler dünyanın oluşumu ,mitoloji hep ilgimi çekmiştir.tekrat teşekürler.

 9. Buğra Boyraz dedi ki:

  lan zeusun arkadaşları ne lan onlar kardeşler zeus ve kardeşleri olması lazım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*