Home » Mitolojik Efsaneler » Philemon ile Baukis (Ihlamur ile Çınar Ağacı) Efsanesi – İzmir

Philemon ile Baukis (Ihlamur ile Çınar Ağacı) Efsanesi – İzmir

Tanrı Zeus,  Olympos Dağı’nda sıkıldığı günlerde Hermes’le birlikte insanların görünümüne girip, köyleri, kentleri dolaşmışlar. Bir gün Frigya dolaylarında bir kente girmişler. Hangi evin kapısını çalsalar açılmamış. Tanrı Zeus,  konuğu olarak birilerinin kendilerini evlerine kabul edeceğinden emin olduğundan, bütün evleri dolaşmaya karar vermiş. Yine hiçbir kapı açılmamış.

En sonunda yıkık, dökük, yoksul bir kulübede oturanlar Zeus’la Hermes’e kapılarını açmış. Bu evde Baukis ve Philemon adlarında yaşlı karı koca yaşıyormuş. Hemen Zeus’la, Hermes’e yemek yapmışlar. Ellerini yüzlerini yıkamaları için havlu vermişler. Daha sonra Philemon sofraya şarap getirmiş. Kupalar durmadan boşalıyormuş fakat şarabın bitmesi gerekirken bitmiyormuş.  Philemon’la karısı bu iki konuğun tanrı olduğunu anlamışlar, onlara bir kusur yaptılarsa kendilerini bağışlamalarını istemişler. Tanrı Zeus   “Hadi beni takip edin.”  demiş.

Philemon ile Baukis onları takip etmişler. Tepeye çıkınca Zeus onlara köye bakmalarını söylemiş. Yaşlı karı koca köyün sular içinde kaldığını görmüşler ve çok şaşırmışlar. Zeus “Bana gösterdiğiniz konukseverliği size ödeyeceğim. Ne dileğiniz varsa dileyin benden.” demiş. Yaşlı karı koca “Birbirimizden hiç ayrılmamak ve aynı günde ölmek istiyoruz.” demişler. Zeus’ta onların dileğini yerine getirmiş, karı koca aynı günde ölmüşler.

Öldükten sonra gömüldükleri yerde ıhlamur ve çınar ağacı çıkmış. Bu iki ağaç birbirleriyle birleşip tek ağaç olmuş. Rivayete göre Bergama’daki bir yanı ıhlamur, bir yanı da çınar ağacı olan bu ağaç, dünyada bu özellikteki tek ağaçmış.

Comments

 1. melih dedi ki:

  değişik bir mitolijik hikaye ilginç doğrusu paylaşım için teşekkürler.

 2. yağmur sönmez dedi ki:

  gerçekten de çok güzel bir efsane bayıldım hatta resim dersindeki ödeve bile yapabilirim hem de isteyerek

 3. rabia dedi ki:

  gerçekten güzel bir efsane ilginç
  Yaşlı çiftin dileğide ilginç ama birbirlerine bu zamana kadar hala ilk günkü kadar birbirini sevdiklerini belli ediyor …

 4. burcu dedi ki:

  resim dersimde çok işime yaradı vayy be bu ne kadar büyük bi aşk!helal olsun.zeus’a gıcık oluyorum.

 5. Emo dedi ki:

  Müthiş

 6. Emo dedi ki:

  Adam iyilik yapıyor senin dediğin şeye bak

 7. elif dedi ki:

  çok güzel bu hikaye sayesinde tüm derslerden yüz aldım

 8. güzellik dedi ki:

  Benim çok işime yaradı sosyal ve bütün derslere bu efsane ile gidicem hemen fotokopisini almam lazım…

 9. betül dedi ki:

  aşk güzel beee dersime çok yaradı ve helal olsun zeusa

 10. ?&^/?&^/^&"?&^"&^$&?^?& dedi ki:

  Gerçekten etkilendim harika bir efsane aşkın gücünü anlatıyor fakat ben izmir efsaneleri diye girdim bana Zeus ve Hermes diyor bu biraz saçma oldu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*