Pamukkale Efsanesi – Denizli


Oduncu güzelinin öyküsünü yüzlerce yıldır insanlar anlatırmış. Ben de geleneği bozmayayım. Çok çok eskiden Çökelez Dağı eteklerinde yaşayan, fakir oduncu bir aile varmış. Bu ailenin kızı, o kadar çirkinmiş ki erkek çocuk anneleri onu görünce yollarını değiştiriyormuş. Fakirliği,genç kızın umurunda bile değilmiş ama çirkinliği canına tak etmiş. Çökelez Dağının eteklerinden kendini boşluğa bırakmış.

Su ve tortu dolu havuza hızla düşmüş.Burada uzun süre suların içinde baygın kalmış. O esnada bu su o çirkin kızı güzelliğe boğmuş.Oradan geçmekte olan Denizli Beyinin oğlu, kan

lar içinde güzel kızı görmüş. Atına oduncu kızı alıp evine götürmüş. Kız iyileşmiş ve evlenmişler. O günden sonra kadınlar güzelleşmek için bu ılıcaları ziyaret etmeye başlamış. O gün bu gündür güzelleşmek isteyen tüm kadınlar bu suyun içine atarlar kendilerini.

Lokman Hekim Efsanesi – Adana
Harlek Efsanesi – Kütahya

Comments

  1. pınar berrak
    01 Nisan 2013 - 23:06

    pamukkkaleye gittim ve böyle bir efsane olduğunu duymadım ve duysaydı çirkin olsaydım hemen buraya gelirdimm

  2. bu efsane çok güzel bir efsane ilk kez duyuyorum bu efsaneyi. bu efsaneyi çok beğendim süper bir efsane adı nasıl olmuş onu merak ettim pamukkale diyo bana değşik geldi ama süper efsaneee.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *