olimpos efsanesi


Öncelikle efsaneler.net editörü olarak eğer Antalya Olimposu görmeyen varsa mutlaka gidip görsün derim. Tam bi doğa harikası. İşte olimpos esanesinin hikayesi.

Olimpos’un ilginç bir tarihi vardır.Bu tarih Olympos için ilgi çekici ve Olympos’un Yanartaşlarının sırlarını ortaya koymaktadır.Rivayete göre geçmişte av partisinde olan Argos Kralının oğlu yanlışlıkla kardeşini öldürünce babası bulunduğu yerden uzaklaştırmış. Daha sonra Bellerophontes ege denizi aşarak Anadolu’ya ulaşır.
Burada yaşamaya başlayan Bellerophontes, Burada bulunan kralın hizmetkarlığını yapmaya başlar.Kralın karısı Bellerophontes’tan etkilenerek ona sahip olmak ister fakat Bellerophontes onurlu birisi olduğundan karşı çıkar.Bunun üzerine Krala giderek Bellerophontes hakkında iftirada bulunur.
Olimpos Efsanesi Olimpos yanartaş efsanesi
Kral öldürmek yerine;mektubu getiren bu gencin öldürülmesini isteyen bir yazıyla mektup yazar ve bunun kayınpederine ulaştırmasını ister Bellerophontes’dan.Mektubu yerine ulaştıran Bellerophontes öldürülmek yerine ona çok zor olan bir görev verilir.Tahtalıdağ da yaşayan başı arslana,ortası keçiye ve arkası da yılana benzeyen ve ağzından alev püsküren bu yaratığın başını ister Bellerophontes’dan. Bellerophontes bu görevi alır ve yola koyulur. Yolda kanatlı bir at görür ve yakalar ve ejderhanın yaşadığı yere doğru uçar.
Ejderhanın yaşadığı yere ulaşan Bellerophontes dağın zirvesinde ejderhayı takip etmeye başlar.Silahlarını hazırlar ve ejderha ile savaşa başlar yayından çıkan ucu kurşunlu okları ejderhanın ağzından sokmayı başarır. Ejderha kısa bir sürede ölür fakat ağzından çıkan alevler devam eder.Ejderhanın ölümünden sonra bile bulunduğu yerden alevler yanmaya devam eder.Yanartaş Çıralı da yanan alevlerin sırrı bu diye anlatılır.
Çıralı yanartaş efsaneleri

Olimpos çok önceleri Bizans hakimiyeti altında olan hareketli olan bir yerdir.Osmanlıların deniz üzerindeki hakimiyeti artınca buraları Osmanlılara geçmiştir.Ve Anadolu topraklarına katılmıştır.

Beğendiyeseniz alt kısımdan yorum yapabilirsiniz..

fenerbahçe efsanesi
internet efsaneleri

Comments

 1. çok güüüüüüüüüüüüüüüüüüüzel…

 2. elif aleyna atcı
  06 Ocak 2014 - 18:17

  çok hoş bir efsane ben buna bayıldım buna benzer başka efsaneler de isterim :)

 3. aslı nur ışık
  06 Ocak 2014 - 18:18

  bende bende isterim haberiniz olsun :) :p

 4. aslı sen hangi ara efsanelere ilgi duymaya başladın? :)

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *