Kutsal Heykel Efsanesi – Giresun


İsrailoğuları Mısır’da iken Hz. Yusuf’un altından bir heykelini yaparlar. Mısır´dan sürgün ile çıkarılmaları Filistin´e yerleşmeleri sırasında heykel Mısır’da kalır. Halkın talebi üzerine Hz. Musa bir mucize ile heykeli Mısır’dan Filistin’e getirir. Ancak o vakitler “Kenanîler” olarak bilinen Fenikeliler, heykeli alırlar Kıbrıs adasına götürürler. Denizcilikle uğraşan Yunanlılar heykeli buradan alarak kutsal Olimpus dağına yerleştirirler. Pers İmparatoru Dara (Dareios) Anadolu ve Yunanistan´ı ele geçirince bu heykeli Mısır´a geri verir. Bundan sonra heykel yine Fenikelilerin eline geçer. Onlar da daha güvenli buldukları Karadeniz’in tek adası olarak Aretias Adası´na yerleştirilirler. Böylece kutsal Yusuf heykeli Giresun’a gelmiş olur. Heykeli almak için Yunanlıların 40 kez adaya saldırırlar, ama başarılı olamazlar.

ada_001

Giresun şehrinin kurucusu kabul edilen Kral Farnakes, Giresun´a egemen olunca, altın heykeli adadan alarak Kale’de bir tapınağa yerleştirir. Buraya Kale’deki Kufa Kuyusu´ndan su bağlanarak su kutsanmış olur. Bu suyun Lonca Mahallesi’ndeki Meryem ana Kaya kilisesi çeşmesine akıtıldığı rivayet edilmektedir. Daha sonra Bizans hakimiyetine giren Giresun’dan kutsal heykel kaçırılıp kaybolur.

Hasan Dağı Efsanesi – Aksaray
Seyyid Vakkas Efsanesi – Giresun

Comments

 1. mustafa ayberk bostan
  30 Aralık 2012 - 20:39

  ben yazının karadeniz’de bittiğini sandım . gerçekten çok şaşırmıştım . bu arada çok beğendim . benim ödevime yardım ettiğiniz için çooooooooooooook teşekkür ederim . bu ödevi yapamasaydım öğretmenim bana kızardı yine çooooooook teşekkür eder büyüklerimin ellerinden öper küçüklerimin yanağından öper selamlarım bye bye . :))))))))))))))))))))))))))))))))))

 2. bende şaşırsım ama iyi saygı emeğe

 3. zehra gürses
  16 Mart 2013 - 15:29

  cok saolun teskürler

 4. benim ödevime yardım etti hepinize çokk teşekürr ederim…:)

 5. Beyler Ödevim İçin Çok Yararlı Oldu Çok Teşekkur Ederim Zahmeti Geçenlerın ElleRi DeRt GormEsİN

 6. arkiler çok qüzel bence benm çok işime yaradı :D

 7. cok saolun bır gıresunlu olarak size cok minnettarım odevime yardımcı olduğunuz için :D

 8. hocadan kurtuldum valla

 9. çok işime yaradı çok teşekürler:):D

 10. ben ce cok güzel olmuş süper yani mükebell

 11. müthişmiş bence ödevime yardımcı oldum hemen yazıyorum deftere :)

 12. bunu çizmem gerek nasıl çizebilirim ??

 13. zeynep nur keskin
  16 Aralık 2013 - 21:06

  ödevime çok yardım ettiniz ve bu efsaneyi çok beğendim çok güzel bir efsaneymiş çok teşekkür ederim

 14. GALATASARAY1905
  20 Aralık 2013 - 19:20

  arkadaşlar merhaba size KAYBOLAN NEHİR efsanesini tercih ederim gerçekten çok gzl bir efsane harikaaaa bayıldım hem bir sürü arkadaş var orda (:(: orda görüşürüz…..?

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *