Home » Türk Efsaneleri » Kürşad ve 40 Çerisi Efsanesi

Kürşad ve 40 Çerisi Efsanesi

Hem okurken hem de izlerken yüreklerinizi parçalayacak bir efsaneden bahsetmek istiyorum. Kürşad ve kırk çerisinin efsanesi. Öncelikle size kısa bir özet olarak anlatayım. Daha sonra uzun uzun yazacağım ve ardından kısa bir video olarak izleyeceğiz bu efsaneyi. Kürşat ve 40 çerisi Çin sarayına yürürler amaçları sarayı basarak zamanının imparatorunu esir almaktır. Bardaktan boşalırcasına altınşehir escort yağmur yağarken sarayın kapısına geldiklerinde ilk savaş başlar, Kürşat ve 40 çerisi yüzlerce Çinliyi öldürürler anca binlercesi gelmektedir. Sarayda savaşırken şehit olanlar olur

Kürşat sağ kalanlarla birlikte saraydan güç bela çıkmıştır Vey ırmağından geçerek Ötükene gideceklerdi. Ancak şiddetli yağmur köprüyü parçalamıştır artık Kürşat ve çerileri kapana kısılmıştır ve Çinlilerle son kez çarpışırlar, binlerce Çinliye karşı Kürşat ve belki 10 belki 20 çerisi vardır. Ve çarpışmanın sonunda çeriler şehit olmuştu, en son Kürşat’ta şehit olmuştu ancak atının üstünde kılıcıyla, KÜRŞAT ÖLMÜŞTÜ FAKAT YENİLMEMİŞTİ…

Kürşad Göktürk hükümdarı Çuluk Kağanın oğludur (Öl. 639). Türklerin bağımsızlığını sağlamak amacıyla, Çin imparatorunu tutsak almak için giriştiği bir baskınla ün kazanmıştır. Babası, üvey annesi olan Çin prensesi tarafından zehirletilerek öldürüldü. Yerine geçen amcası Kara Kağan değerli bir hükümdar değildi. Çinlilerle yaptığı savaşta yenilgiye uğradı. Türklerden esir düşenler Çin’e götürüldü. Bunlar arasında Kara Kağan ve Kürşad da vardı (630). Kara Kağan, burada öldü. Çinliler, onun yerine kendilerinden yana olan Göktürk prensi Sirba’yı kağan yaptılar. Sirba, Çinlilerin yönetimine girmeyi kabul etti. Kırk Türk soylusu gizlice çalışarak bir kurtuluş birliği kurdular. Başa da Kürsad’ı getirdiler. Kürşad, bu görevi, başarı kazanılırsa, hükümdar olmamak koşuluyla kabul etti. Kürşad’ın hazırladığı kurtuluş planına göre, Çin imparatoru Li-Şih-min yakalanıp Türk ülkesine kaçırılacak, sonra da Çin sarayında tutsak bulunan Türk soylularının ve Türk topraklarının geri verilmesi karşılığında serbest bırakılacaktı. Çin imparatorunun her gece kılık değiştirerek başkent Çangan’da dolaştığı biliniyordu. Ancak baskın yapılacak gece, fırtına çıktığı için imparator Sarayında kaldı. Kürşad, planı değiştirerek imparatorun sarayına baskın yapmaya, karar verdi. O gece kırk korkusuz Türk Çin imparatorunun sarayını bastı. Karşı çıkan yüzlerce Çin koruyucu askeri öldürüldü. Fakat imparator ele geçirilemedi. Türk kurtuluş birliği sarayın ahırındaki atlara binerek şehrin dışına çıktılar. Büyük bir Çin ordusu onları izledi. Suları kabaran Vey ırmağı kıyısında durmak zorunda kaldılar. Burada düşmanlarıyla amansız bir savaşa girdiler. Az olmaları nedeniyle en son Kürşad olmak üzere birer birer öldüler.

Comments

 1. mehmet dedi ki:

  bence efsane sayılmaz gerçekte olmuş bir olay :(

 2. Ayaz stil Saçları ŞEKİL onun önünden ÇEKİL dedi ki:

  Aslında bu olay efsane değil. Bu bir gerçekte olmuş bir olay ve bence muhteşem….

 3. Kürşat dedi ki:

  Adımla dalga geçenler oldu kürtaj gibi bu arada adım Kürşat. Çoğu kişi bilmiyor bu ismin ne kadar büyük bir anlam taşıdığını. Güzel bir yazı olmuş inşallah herkes bilgilenir.

 4. FurKan dedi ki:

  acaba resimi KÜRŞAT ADLI KAHRAMANIN MI RESİMİ?

 5. Alperen dedi ki:

  Tarihimle gurur duyuyorum

 6. kürşad yumuk dedi ki:

  ismime layık olmaya çalışıyorum.Türkün,türkten başka dostu yoktur.

 7. fatih dedi ki:

  bazilari gercek degil diyor ama bu olay çin tarihinde de geciyor

 8. çağrı dedi ki:

  abi sadece 41 kişi mi gitti savaşa

 9. Deniz dedi ki:

  @çağrı hayır. kür şad dahil 40 kişi.

 10. Kürsat dedi ki:

  Madem unuttunuz KÜRŞAD adlı tegin’i hatırlatırız o zaman yağmur kokan o geceyi

 11. Muhammet Çakıroğlu dedi ki:

  Yazı ihtilali anlatmaya yetemeyecek kadar kötü. Resim ise cengiz hanı konu alan rus yapımı bir filmin bir sahnesinden alıntı. Kür- şad Hakkında bilgi edinmek istiyorsanız Hüseyin Nihal Atsız ın Bozkurtlar adlı ölümsüz eserini okuyun bu şekilde edindiğiniz bilgilerle biryerlerde konuşup küçük düşmeyin.

 12. İbrahim Kaya dedi ki:

  Oğlum adı kürşat biz tarihimiz le gurur duyuyoruz

 13. Fethiye dedi ki:

  Tarihimle.geçmisimle .atalarımla gurur duyuyorum. Ve bu efsane değil gerçek.

 14. gökhan dedi ki:

  kürşad ve 40 yiğit Türk Bozkurt destanında detaylı sekilde okuyabilirsnz

 15. kürşat dedi ki:

  herkes ismimle dalga geçiyor diyorum büyük savaşçı diye ama anlamıyorum bu arada adım kürşat

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*