Kral Tantalos Efsanesi – İzmir


Kral Tantalos, Yamanlar Dağı’ nda oturan İzmir Kralı ve Zeus’ un  oğluymuş. Kral Tantalos’un bir oğlu bir de kızı varmış. Oğlunun adı “  Pelops”, kızının adı ise  “  Niobe” imiş.  Tantalos  ölümlü insanlar arasında  tanrılarla beraber  yemek yiyebilen tek insanmış.

Kral Tantalos tanrılara büyük bir kin duyarmış. Onları yamyam durumuna  düşürmek için  oğlunu bile kurban etmeye razıymış.  Tantalos, bir gün tanrıları ziyafete çağırmış. Oğlunun etini kestirerek pişirtmiş ve ziyafette tanrılara oğlunun etini sunmuş. Tanrılar, önlerine gelen etin ne olduğunu anlayarak, masadan tiksinerek  kalkmışlar. Tanrılar,  Tantalos’a öyle bir ceza vermeye karar vermişler ki, onun nasıl bir ceza alacağını duyacak olan tüm  insanlar  korkarak artık tanrıları aşağılamaktan çekineceklermiş.Tanrıları küçük görüp onları  sınamaya kalkan Tantalos’a verilen ceza dünyanın her yerinde ‘’Tantolos İşkencesi’’olarak anılacakmış.

Tantalos, Cehennem’e gönderilmiş. Diz boyu berrak sularda  durduğu ve susadığı halde su içmek için eğilince su toprağın içine çekiliyormuş. Başının üzerine üzümler, armutlar, narlarla yüklü ağaç dalları uzanıyormuş. Yemişleri koparmak için elini uzattığında rüzgar, dalı yükseklere üflüyormuş.  Tantalos yiyeceklere bir türlü ulaşamıyormuş. Su ve yiyecek bakımından bolluk içinde yaşayan Tantalos, sonsuza kadar aç ve susuz kalmaya mahkum olmuş.

Bir inanışa göre, Kral Tantalos’ un gönderildiği bu yer daha sonra bir göl haline gelerek Tantalos Gölü diye anılmış. Söylenceye göre Yamanlar Dağı’ ndaki Karagöl, Tantalos Gölü’ dür. Tantalos’un mezarı da bugün Bayraklı yamaçlarından birinde bir taş yığıntısı halindedir.

Prometheus Efsanesi
Arakhne Efsanesi – İzmir

Comments

 1. Çok güzel bir efsane ve gerçekmiş.

 2. Bir izmirli olarak bu efsaneyi çok beğendim :)

 3. ben gittim roaya süper

 4. tam olarak doğru değil

 5. çokk güzel bi hikaye

 6. irem su yıldız
  17 Nisan 2013 - 18:49

  hikaye müthiş ama ben bir alkiyoloji ögrencisi olarak bu hikayeye pek inanmadım

 7. irem su yıldız
  17 Nisan 2013 - 18:50

  ozaman dogrusunu anlat

 8. ahemt bağlars
  06 Mayıs 2013 - 22:51

  Bunu yazmak var . bide ..ddd

 9. Değirmenci dayı .d sole kuzum

 10. bnce güzel ama pk inanmadım

 11. bnce kötü

 12. çoooooooooooooooooook işime yaradı ödevden 100 aldım öğretmende beğendi bende beğendim süpeeeeeeeeeeeeeeeeer very very very very very thank you

 13. güzel bi efsane

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *