Kızlar Kayası Efsanesi – Çekerek – Yozgat


Çekerek’ten Zile’ye giderken Çekerek ırmağının yanında Cenevizler döneminde yapılmış yüksek ve sivri bir kayanın üzerinden ırmak yönüne doğru ve toprak altında yaklaşık iki yüz merdivenle inilen bir kaya vardır.Söylentiye göre; kayanın doğusundaki yüksek tepeye yerleşenler Irmaktan su almak için bu merdivenleri yapmışlardır. Bir Rum Beyinin hasta kızı için bu merdivenleri yaptırdığı da rivayet edilmektedir. Bir başka rivayete göre ise keşişin birinin güzel bir kızı varmış, iki genç, bu kızı isterlermiş. Keşişin işe kızını her iki gence de vermek gibi bir niyeti yokmuş. Gençlerden birine bu yüksek kayadan girilerek merdivenlerle Irmağın karşı tarafına geçilecek bir yol yapmasını; öteki gençten ise ırmağın üzerinden geçecek bir köprü inşaa etmesini ister. Kim önce bitirirse kızı ona verecektir. (Kızlar Kayasından 500 mt. aşağıda bu köprünün ayakları mevcuttur.) iki gençten biri köprüyü, diğeri merdivenli geçit tünelini yapar. Ancak birbirlerinden haberdar değildirler.

Keşiş köprüyü yapan gence ötekinin daha önce bitirdiğini kızı ona vereceğini söyler. Bunu duyan genç kafasına külüngü vurarak kendini öldürür. Keşiş daha sonra kayayı oyan gence, kızı köprüyü önce bitirdiği için öteki gence verdiğini söyler. Bunun üzerine bu genç de kendisini yüksek kayalardan aşağı atarak öldürür.

Uzun Mehmet Efsanesi – Zonguldak
Sarıkaya Kaplıcalarının Efsanesi – Yozgat

Comments

 1. Her zaman böyle bir yere gitmek istemişimdir. oldukça ilgi çekici ve güzel bi yere benziyo doğrusu. :)

 2. Sırf ismi bakarak bile okunur bi efsane güzelmiş paylaşım için teşekkürler :)

 3. Yozgatlı mısınız?

 4. süperr yaaa

 5. elif yıldıraner
  07 Ekim 2012 - 19:27

  çok güzel bir yer herkesin gitmesini tavsiye ederim.ama o kayaları çıkmak çok zor.

 6. elif yıldıraner
  07 Ekim 2012 - 19:31

  ben çıktım başardım içine girdim.çok karanlık olduğu için ve fenerimiz olmadığı için 10-15 merdiven inebildim.dağcılık merakı olanlar ve gitmek isteyenler mutlaka yanınızda fenerle gidin.

 7. kadir bircan
  06 Ocak 2013 - 13:04

  slm ben yozgatlıyım. Arkadaşlar ben oraya gittim. Orda iki yüz merdiveni çıkana kadar canım çıktı turistler orayı doldurmuş ezildik.Sonra iki merdivenli yere gittik biri tahta diyeri kömür onlar çok sağlam değil çok eski olduğu için paslanmış.Çok güzel bir yer tavsiye ederim.:):'(

 8. BEN YOZGATLI DEĞİLİM AMA KIRŞEHİRRLİYİM

 9. aynen fakirler benim babamın 7 villası var :)

 10. Ben gitmedim ama çok merak ediyorum,ve orası hakkında bilgi veren arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.Sizin sayenizde Türkiye’nin doğal güzelliklerini öğrenebilicem.
  HERKESE SAYGILARIMLA ” MISRA AKIR ” :D :D :D :D :) :) :) :) :D :D :D :D
  <3

 11. KADİR verdiğin bilgi için çok teşekkür ederim bir sürü arkadaşımızı bilgilendirdin
  SAYGILARIMLA ” MISRA AKIR ”

 12. mihrima yelken
  24 Kasım 2013 - 15:52

  güzel ama ben biraz saçma buldum çünkü kızın babasının birine vermesi gerekiyor

 13. Ebubekir Sıddık İnce
  14 Kasım 2015 - 17:42

  yakında bu efsane kısa film olacak.Bende o filmin yapımcısıyım bir Çekerekli olarak…

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *