Home » Dünya Efsaneleri » Kibele Efsanesi

Kibele Efsanesi

Kibele tanrısı ya da bir diğer adıyla kibele efsanesi anadoluda en cok bilinen ve dilden dile dolaşan hikayelerden bir tanesidir. Rivayetlere göre Kibele bereket tanrıçasıdır. Anadoluda Frigyalılar zamanında söylenegelmiştir.

Tanrıça Kibele Anadolu’da Neolitik Çağa kadar dayanan eski bir geleneğe sahip ve Çatalhöyük bölgesinde dile gelmiştir.

Karakteristik tasvir; bolluk ve doğurganlık gibi kadınsı özellikleri abartılmış, ayaklarının arasında yeni doğmuş bir bebek başı bulunur şekilde oturan, pişmiş topraktan yapılmış, genç bir kadın figürüdür.İki aslanın arasında, ellerini onların üzerine koymuş olarak oturan bu tanrıça, vahşi tabiat ve yırtıcılık üzerinde hakimiyeti temsil etmektedir.
Genellikle Anadolunun diğer coğrafyalarında da bilinir.

Bu yirmi santimetre yükseklikteki basit figür daha sonraki eserlere –özellikle Roma Döneminde arabası aslanlar tarafından çekilen tanrıça figürüne- modellik etmiştir.

Boğazköy’de, Ankara’da, Gordion’da Tanrıça Kibele’yi temsil eden muazzam ölçülerde rölyeflere rastlanır.

Boğazköy’de, Ankara’da, Gordion’da Tanrıça Kibele’yi temsil eden muazzam ölçülerde rölyeflere ( kabartmalara ) rastlıyoruz. Bu külte, bolluk ve bereket tanrıçası Kubaba’nın yerel bir kültürüyle beraber rastlanmıştır. Anadolunun zengin kültürel hayatına renk katmıştır…

Comments

 1. almila dedi ki:

  iğrenç ve saçma bir hikaye

 2. jlan dedi ki:

  bakayım dedim baktığıma pişman oldum.tarihi ve miti bunca zengin anadolunun en meşhur efsanelerinden birini oldukça fakir ve küçülterek yazmışsınız.o değil, de yorum da ben, bitirdi.ben burayı kaliteli ve enformatik bir yer sanmıştım.bir daha da bakmam.bence ya kendinizi geliştirin, ya da ustalardan yardım alın.yoksa okuyucu kitleniz de ancak bu kadar yorum yapabilir.tabii bu size kafi gelirse ne ala.iyigünler.

 3. Hayrünnisa dedi ki:

  hepsini okumadan bıraktım 89 satırda güzel olmadığı zaten belli oluyo

 4. meryem dedi ki:

  Bu ne yaa bu efsane bile değil ki kardeşim ??? Uydursaydım daha güzel bir hikaye olurdu

 5. Yunusemre dedi ki:

  Arkadaşlar bu sizin görüşürüz Tamammi adam enazindan kafa yormus yazmis tabi sizin gibi embesiler bunu anliyamaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*