Kayıp Şehir Atlantis Efsanesi


Atlantik Okyanusu’ndaki muhteşem efsanevi ada Atlantis, Aralarından Eflatun’un da bulunduğu Antik Çağ’ın pek çok yazar ve düşünürünün eserlrinde anlatılmaktadır. Milattan yaklaşık 600 yıl kadar önce Atina’lı kanun koyucu Solon’a bir grup Mısırlı Rahip denizin ortasında bulunan fantastik bir krallıktan söz etmişlerdi. Bu rahipler, Solan’a bu krallığın 9.000 yıl kadar önce çok güçlü bir krallık olduğunu anlatmışlardı.

Eflatun’un anlatığı öyküde de Atlantis’in birbiri içine geçmiş bir kaç adadan oluştuğu söylenmektedir. Ortada bir su kanalıyla çevrili bir ada bulunmaktadır. Bu su kanalı da çemberimsi bir adayla çevrilmiştir. Tümü iç içe dokuz su ve dokuz da kara çemberi bulunmaktadır.

Atlantis hükümdarı, Yunan mitolojisinde Poseidon adı verilen deniz tanrısı Neptün’dür. Neptün burada karısı Cleito ile birlikte yaşamaktadır. Beş ikiz olmak üzere toplam on tane oğulları bulunmaktadır.Bu on erkek çocuktan Atlas adını taşıyan biri en ortada bulunan odanın kralı olur. Diğer dokuzu ise geri kalan çember şeklindeki dokuz adanın hükümdarı olurlar. Atlantis’in kralları ve halkı işte bu on çocuktan türemiştir.

Atlantis zengin ve müreffeh bir ülkedir. Atlantis kenti de kırmızı ve siyah taşlardan inşa edilmektedir…Kent çok güzel imar edilmektedir.Evleri belirli bir düzen ve uyum içinde yapılmaktadır. Evlerin çok güzel olmasına özen gösterilmektedir. Çatıları kırmızı bakırdan yapılmakta öyleki güneş vurduğunda hepsi prıl prıl parlamaktadır…Ortadaki ada en güzel inşa edilenidir.İki tane görkemli tapınağıyla gerçekten göz alıcıdır. Tapınaklardan biri Neptün ve Ceito’nun anısına yapılmıştır.Bu tapınağın çevresine altından bir duvar yapılmıştır. Yalnızca Neptün’ün anısına yapılan diğer tapınağın çevresinde ise gümüşten bir duvar bulunmaktadır. Çatısı ise fil dişinden, bakırdan altından ve gümüşten yapılmaktadır.

Fakat her güzel şeyin olduğu gibi Atlantis’in bu altın çağının da sonu gelmiştir.Bu nedense garip bir yazgıdır. Atlantis de bu yazgının dışına çıkamadı… Halk bu şaşaalı yaşam sonunda çok büyük bir yozlaşmaya uğradı. Bu yozlaşma sonunda disiplinlerini kaybettiler ve Atinalılar tarafından yenilmekten kurtulamadılar…

Ancak felaket bunlarla da bitmedi. Tanrılar Atlantisliler’in şımarıklığını daha büyük bir felaketle cezalandırmaya karar vermişlerdi. Ve bir gün ne olduysa oldu bir gece içinde okyanus bu dokuz çember şeklindeki adayı yuttu.

Dioskurlar ve Efsanesi
Çıldır Gölü Dibindeki Eski Şehir Efsanesi – Ardahan

Comments

 1. Delighted to see that internet site successful on my small iphone 3gs , almost everything I want to accomplish is functional. Appreciate your maintaining up to date with the most up-to-date.

 2. giden kıta gitmiştir boşverin kalanlar yeter :)

 3. Oldukça güzel ama tuhaf bi öykü daha ne diyelim…

 4. Harikaydı.Çok etkileyici.

 5. İlginç

 6. anlıyorum… halk çok şımarıktı ve tanrılar bu şımarıklığı görünce adayı okyanus yuttu garip dalgaaaaa!!!

 7. omg güzel ama sacma ve ilginccc nese bn sevdim <3

 8. iyiydi güzel hikaye

 9. bu hikaye gerçek millet ama o 9 çemberdeki insanlar denizde de hayatlarını sürdürebildiklerini yazmamışlar. ve yerinide araştırıp buldum.

 10. şimdi güzel yazı ama pek inandırıcı diğil kayıp şehir gerçek ama ben başka hikayeler duydum ama bu nu ilk def duyorum kayıp şehir hakında ….

 11. ya ben altın yanardağ diye bir film izledim. orada atlantisin etrafında 9 tane kara ve çember şeklinde adalar var bence doğru ve dediğim filmi izlemelisiniz çok güzel bir yönerge olan doğadaki küçük şeyler büyük,büyük şeylerde küçük oluyormuş.:)

 12. ggggüüüüzzeeelll

 13. murat bölükbaş
  10 Nisan 2013 - 16:09

  güzel :) :) :)

 14. Efe Köseoğlu
  18 Nisan 2013 - 20:30

  süper

 15. asiye yıldıral
  19 Nisan 2013 - 13:01

  düşündürücü

 16. Henüz bitmedi ama merak ediyorum ♥

 17. cHoQ gUzhElL LayQlADhıM

 18. lol league of legeds
  24 Eylül 2013 - 14:06

  bence bu hikaye çok güzel ama bir eksik var ben önceden de okumuştum ama bu farklı bi şey suyun altında yaşmlarını sürdürüyorlardı :(

 19. bana bana güzel ödev oldu . iyi efsane :)

 20. Selena Antison
  24 Eylül 2013 - 19:50

  Thanks..:)

 21. Selena Antison
  24 Eylül 2013 - 19:51

  What?

 22. çooooooooooook saçma hiç beğenmedim ama bu ödevi yapacam sağğğğğğğğğğğğğğğğğol

 23. güzel ama eksik

 24. arda turan arslan
  29 Eylül 2013 - 13:36

  guzel odev oldu benım ıcın oretmende bı ınansa (^^^)

 25. sonu biraz uymamış :/

 26. YİĞİTCAN ASLAN
  25 Ekim 2013 - 21:11

  hahahahahahhahahahah;D

 27. biraz saçma benim bildiğim atinalılar yoktu

 28. hiç bişe analmadım

 29. bişey anladıysam arap olatım:):):):):):):)))

 30. güzelmişşş fakat daha etkileyicii hikayelerr war kayıp şehirlee ilgilii buu birazz hayall ürünü gibi bazıı yerlerii nişe yinede güzell :D

 31. yesssssss

 32. bence anlamlı ve güzel bir efsane olmuş

 33. furkan dıyorki
  18 Aralık 2013 - 12:49

  eff işte la

 34. ya herkez bunun devamıda var diyor yorumlarda eğer devamı varsa linkini atabilirmisiniz

 35. büşra gezek
  09 Mart 2014 - 13:07

  çok ilginççççççççç iyimiş

 36. Dişi Kanaryağğ
  01 Nisan 2014 - 16:49

  İlginç :) Ama sanki tam yeterli bilgi yok .

 37. Atlantis filmini izleyin dahada etkikeyici

 38. Bence yetersiz bişey anlamadım :/

 39. ço güzel.etkileyici

 40. Burda bir eksik var ortadaki adacıkta küçük kırık ve çatlaklardan sızan su batırdı aynı zamanda aslında 9 ada değil tek adaydı buda daha kolay batmasını sağladı yalnız adalar ayrı ise aradaki kanallarda birbiriyle bütündü yağni yüzmeden yalnızca yürüyerek kanalın diğer tarafına gaçilebilirdi

 41. ben bugün okulda gizemli ada diye film izlemiştim merak ettim gerçekten etkileyici bir hikaye

 42. bu bence doğru olabilir keşke yanımda birkaç arkadaşım olsada beraber atlantisi bulsak

 43. daha doğrusu kıtaydı ve kıtaya tsunami vurdu kıta ortadan yarıldı ve battı bence ilginç

 44. idare eder:D

 45. eksik ama müthiş süüüüpppppeeeeerrrrrrrrrrrrrrrr.

 46. Mikel Yurdonovic
  11 Mayıs 2015 - 15:49

  bence çok güzel ama arkadaşlar bu bir efsane değil gerçek bir tsunami yaşanmış bir olaydır kayıp kıta Atlantic kayıp şehir
  Atlantic okyanusun içinde bulunduğu iddaa ediliyor ama tam emin değiliz çoğu sonuçlar dışında bu gerçekler ortaya çıkıyor

 47. Ben o kadar ilginç bulmadım :/

 48. Ben o kadar ilginç bulmadım

 49. çok heyecan verici . ve gizemli bir olay

 50. Sadece bu kadar değil. Atlantis’te yaşayan insanlar benyinin %100’ünü kullanabiliyordu.Oysa biz sadece %10’unu kullanabiliyoruz. Biz bile bu kadar şey yapabilirken onların neler yapabildiklerini düşünsenize.

 51. buyyunce misira piramatlir icin gitcem ve buraya gitcem

 52. Yuh be arkadaş mitolojiden çıkan hayal ürünü binlerce yıl önce yunanlı bir yazar yada ona benzer bir kişinin ortaya attığı ve tanrıların batırdığı denilen bir yere inanan yada gerçek olduğunu düşünen akılsızlar tek bir yaradan vardır oda ALLAH tır

 53. Bence bi okyanus ada yutacak ton dalga yapamaz bence bu gizemli sırrın sahibi atlası kıskanan kardeşleri intikam almak için atlantisti batırmış olabilir ama nasıl bu gizem oldukça ilginç peki hala buna ne demeli zamaninda o kadar havada kalmiş bir ada neden batsin veyahutta dalgalar adayı tekrar havaya çıkartır yani abi mantık var.

 54. bence çok güzel hiç saçma değil

 55. enteresan bir efsane ama biraz tuhaf yani garip bilemiyorum

 56. tuğba çağmel
  01 Nisan 2016 - 17:52

  güzeldi off keşke o ada halendaha olsa ve ben orada yaşasaydım

 57. Acayip
  ilginç ve çok güzel bir efsane.

 58. İyide Poseidon yani Neptün bir Yunan tanrısı. Yani bu efsane Yunan mitolojisiyle ilgili. Atlas da bir Titan, hatta Kronos’un sağ kolu bildiğim kadarıyla. Ayrıca Neptün’ün karısı da Amphytrite değil miydi?

 59. O ada suriye ve kıbrısın arasında bulunuyor ben gittim gördüm

 60. Atlantis hakkında çok fazla efsaneler uydurulmuş ve halka sunulmuştur. Ama aralarından en yaygın olanı budur ve inandırıcı. 100 yıllardır yaşamış olan Atlantis ülkesi tarafından yapılmış olan sıra dışı bir yer olduğu anlatılır. Adanın tam ortasında 10 çocuk arasından krallık yapan ve Atlas adı verilen bir çocuk tarafından bu adanın adı Atlantis olduğu söylenir. Ve daire şeklinde sudan oluşan bir adadır. Diğer bir yandan bu çok ilginç ve aynı zamanda inandırıcı ve sıra dışı bir hayal gücü gerektiren bir hikaye olabilir mi…………. Ya da gerçek mi….Bilinmiyor.
  BİZİ BU BİLGİLERLE AYDINLATTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ………..

 61. Yanlız sadece bir tane Allah var tanrılar geğil

 62. bencede

 63. ATLANTİS EFSANESİ SÜPEEEEEEER

 64. bu hıkaye gercek dıgıl arkadaslar . bu hıkaye eski zamanlarda yasayan insanlar tarafından malesefef teknolojı gelismediği için bulunmus bir hikaye . eger birkac sıteye bakarsaniz sıde bunun gercek olmadıgını anlayacaksınız . hep bızım bır tanrımız var o da allah bu dini acidan gercek bır hıkaye degel .bilimsel acidan baktıgımızda (ki bence bu herseyı acıklıyo ve onemlı) hubner adındaki bılgısayar muhendısı puluton un bılımsel acıklamasını kanıtladı yanı ben atlantısın burda dendıgı gıbı 9 parcadan oluştugunu fakat bunun yercekımıne bali olarak tsunamıden etkilenmedıgını dusunuyorum .bu yuzden hubner ın fastaki atlantısının gercek oldugunu dusunuyorum tsunamıyle fas a geldı ve suan orda olmalı kı zaten hubner 2013 yılında oldugse ve onun olumunun ardından 4 yıl gectıgse bı adanın heleki devasa bır adadan bahsedıyoruz 4 yılda suya batması nerdeyse ımkansız ayrıca bır ada bır dongu halende sureklı olrak batıp cıkıyorsa bu adada medenıyet kurmanın olanaksız oldugu kadar zorda hıcbır hukumdar sureklı olarak batıp cıkan bır adaya medenıyet kumaz ancak bundan haberı olmamalı ama yınede pek mumkun degil

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *