Home » Türk Efsaneleri » Karacaoğlan Efsanesi

Karacaoğlan Efsanesi

Yukarı Karacasu Köyünün sınırları içinde, Karacaoğlan tepesinde, moloz taslarla üçgen seklinde yapılmış bir mezar vardır. Halkın “Karacaoğlan ziyareti” diye adlandırdığı ve adaklar adandığı bu ziyaretin efsanesi şöyledir.

Rivayete göre Karacaoğlan bir ağanın kuzu çobanıdır. Vaktin birinde ağa hacca gider. Yolda giderken cani helva çeker ve “su bizim hanimin helvası olsa da yesem” der. Ağa bunları hac yolunda düşüne dursun, Diger tarafta Karacaoğlan ağanın evine gelip ağanın karısına “ağam helva istedi, yapta götüreyim” der. Ağanın karisi içinden “ağa hacda, çobanın cani helva çekti, bana da söylemeye kıyışamadı. Böyle bir yalan söyledi” diye geçirir. Helvayı yapar bir tasın içine koyup çobana verir.

Ağa yolda giderken bir bakar ki kendisine bir tasın içinde helva uzatılıyor. Ağa tası alır, bakar ki bu tas evindeki tastır. Ağa olup bitenlere bir anlam veremez ama helvayı da yer. Helvayı yedikten sonra tası çantasına koyup yoluna devam eder. Ağa hacca gider, görevini yapar ve köyüne geri döner. Evine geldiğinde hanımına yolda kendisine gelen tası sorar. Hanımda Karacaoğlan ile arasında geçen konuşmayı anlatır ve “Tası ona vermiştim, daha getirmedi” der. Bunun üzerine ağa kendisini ziyarete gelenlere dönerek “keramet Kara

caoğlan ‘dadır. Gidin onun elini öpün “ diye söyler. Böylece Karacaoğlan yörede “keramet sahibi “ olarak tanınır.

Karacaoğlan bir gün yine kuzuları otlatmak üzere dağlara doğru gider. Ancak ecel, Karacaoğlan bir tepenin üstünde yakalar. Karacaoğlan öldüğü tepede defnedilir. Karacaoğlan tepesi ve ziyareti bundan sonra halk arasında kutsal kabul edilir Olur yöresinde Karacaoğlan ile birlikte “Sari Baba” ve “Horasan Baba“ ziyaretleri de halk arasında adakların adandığı yerlerdir. Hatta bu üç şahsın birbirleriyle kardeş oldukları söylenir. Bunların bulunduğu bölgeye “Üç ziyaretler“ denir ve kutsallığına inanılır.

Comments

 1. mahmut dedi ki:

  Karacaoğlanın şiirrlerine ve anlatıldığı kadarıyla kişiliğine gerçekten hayranım .

 2. Deniz BAHADIR dedi ki:

  İLK BAŞTA ÇOK İLGİMİ ÇEKEREK OKUDUR AMA BECERİKSİZLİĞİNİZ VE İŞGÜZARLIĞINIZ SAYFALARIN ARASINDA BELİRDİ. BURADA İSMİNİ DEĞİŞTİRİP YAZDIĞINIZ SÖZDE HİKAYE AYNI KELİMELER İLE SADECE İSMİ DEĞİŞİK BİR ŞEKİLDE MUNZUR EFSANESİ OLARAK DA ANLATILMIŞ. BECERİKSİZLİĞİNİZ İÇİN TEBRİKLER. (YAYINLAMAZSANIZ ÖNEMLİ DEĞİL. ZATEN ZAMAN ELEŞTİRİLERİN DURDURULDUĞU BİZ ZAMAN. KORKAK İNSANLRIN MEŞREBİ BUDUR) İİYİ TEMBELLİKLER

 3. Ersin dedi ki:

  Merhabalar. Sitemize yazdığınız yorumla ilgili olarak;
  Karacaoğlan Efsanesi Erzurum’un Olur ilçesine ait bir efsanedir ve bu bölgede anlatılmaktadır.
  Munzur Efsanesi ise Tunceli ilindeki Munzur nehrine aittir. Bir çok efsane bir çok şehirde hemen hemen aynı ve kendilerine ait olarak anlatılır. Bu çok sık rastlanılan bir durumdur. Bir kandırmaca yoktur yani.

 4. Cemre POYRAZ dedi ki:

  Öncelikle bu efsaneyi beğendim , bayağ güzelmiş. İlgimi çekti , yazan kimse ellerine şağlık ama benimde çünkü bu efsaneyi öğretmenim beğendiğini söyledi.Bende onun için bir sürpriz yapayım dedim !

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*