İki Bacı Efsanesi – Ağrı


Ağrı Dağı’nın bulunduğu yer bir zamanlar ovaymış. Burada yaşayan bir köylünün iki kızı varmış. Bir gün bu iki kardeş odun toplamaya gitmişler. Yeterince odun topladıktan sonra , abla odun dengini küçük kardeşin sırtına yüklemiş ve yola koyulmuşlar. Biraz gidince yorulan ve beli ağrıyan küçük kız ablasına ;

– Belim çok ağrıdı abla, ne olur biraz da sen taşı diye seslenmiş.
Ablası kulak asmamış.Biraz daha gitmişler , küçük kız yine ablasına seslenmiş, ablası hiç oralı olmamış.Küçük kız sonunda dayanamamış:
– Abla abla , demiş. Senin gibi ablam olacağına olmaz olsun. Dağ olasın, taş olasın, uzun uzun kış olasın belimdeki ağrı adın, seller yağmurlar muradın olsun diye beddua etmiş.

Ablası durur mu ? O da vermiş veriştirmiş:

– Senin gibi kardeşim olacağına taş olsun saçların çayır, eteklerin bayır olsun. Başın dilin gibi sivri, yamacın boynun gibi eğri, adın da benim gibi ağrı olsun.

Derken bir gürültü kopmuş, bir toz bulutu kaplamış ortalığı. Biraz sonra ovada iki yüce dağ sivrilmiş…. Biri Küçük Ağrı, diğeri Büyük Ağrı. Böylece iki geçimsiz kardeşin ikisi de birer dağ olmuş.

Ali Göl Efsanesi – Kahramanmaraş
Kara Diken (Siyabent) Efsanesi – Ağrı

Comments

 1. Bu hikayeyi daha önce hiç duymamıştım tuhaf geldi açıkçası.

 2. agrı dagının oldugu yer ovaysa bu dag ne kadar sürede olustu acaba ? :)

 3. taşlaşması felan oldukça acımasız bir efsaneymiş ya .s

 4. Bu hikaye bana çok ilginç geldi ama başkalarıın o şekilde korkutulması uygun değil bence…

 5. Bana kalırsa saçma bir efsane olmuş kardeşlerin dağ olması böyle sözlerle inandırıcı değil.

 6. ne kadar güzelmiş. :)

 7. Türkçe ödevime yardımcı oldu…

 8. Eylül dalsız
  29 Kasım 2012 - 18:01

  Sosyal ödevime yardımcı oldu.

 9. Eylül dalsız
  29 Kasım 2012 - 18:12

  SOSYAL ÖDEVİME YARDIMCI OLDUĞUN İÇİN TEŞEKKÜR.

 10. selahattin özmert
  13 Ocak 2013 - 09:00

  resim dersime çok yardımcı oldu

 11. bu yazı türkce imla kuralına uyuyor mu

 12. bu daha da komik :::::“Büyük ve Küçük Bacı” efsanesi ise şöyle: “Çok eski zamanlarda Sürmeli Çukuru uçsuz bucaksız, düzlükler halindeydi. Ağrı Dağı’nın yerinde büyük bir orman vardı. Günlerden bir gün iki bacı elele vererek evlerine odun getirmek üzere ormana giderler. Birkaç günde vardıkları bu ormanda çerden çöpten toplayıp, birer yük hazırlarlar. Sıra sırtlarına almaya gelince büyük bacı, (Bacı bacı kurban olam. Ne olur gel sırtıma bu yükü kaldır) der. Küçük bacı kaldırmaz ve üstelik de (Canın çıksın kendin kaldır) der. Büyük bacı yalvarır, yakarır olmaz. Çaresiz kalır (Gel ben senin sırtına kaldırayım) der. Küçük bacı buna da razı olmaz. Aralarında bir kavga başlar. Saç saça kavgada, ikisi de kan ter içinde kalır. Hareket edemezler ve birbirlerine beddua etmeye devam ederler. Küçük bacı (Allah seni öyle bir dağ etsin ki, yaz, kış başında kar eksik olmasın). Büyük bacı da (Sen de öyle bir dağ olasın ki, başından yılan, çıyan eksik olmasın) Tanrı beddualarını kabul eder, büyük bacı Büyük Ağrı Dağı olur, başında yaz, kış kar eksik olmaz. Küçük bacı da Küçük Ağrı Dağı olur ve tepesinde yılan ve çıyan eksik olmaz.”

 13. türkçee ödevime çok yardımcı oldu çok teşekkürler.

 14. ilkbal özdemir
  11 Aralık 2013 - 17:57

  bence bu gerçek bir efsae çünkü kardeşler birbirine beddua etmis beddua kötü dua demek beddua ettikleri için allah dualarını kabul etmiş ve onları dağ yapmış olabilir…allahın bir mucizesi diyelim kısaca

 15. okuduğum anda inanamadım olamaz boyle bir şey dedim çok etkileyici ya bende ağrılıyım annemden öğrendim eskiden edilen bettualar hemen tutuyomuş çok kötü ya kimsenin başına gelmesin :((((

 16. aynen türkçe dersinde herkezi baya baya etkiledim diyebilirim :D

 17. Çok güzelmiş

 18. müzik dersime yaradı

 19. öğretmenimiz anlatmıştı ama gerçek olmuş herhalde ama yinede bilmiyorum

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *