Hasan Dağı Efsanesi – Aksaray


Hasan Dağı’na adını veren Hasan Dede eski zamanlarda bu dağ üzerinde yaşamış ve çevrede saygınlık kazanmış bir kişi olarak biliniyor. Bazıları Hasan Dede’nin Danişmentoğullarının komutanlarından biri olduğunu ve Haçlı seferleri sırasında II. Kılıçarslan ile birlikte çeşitli savaşlara katıldığını belirtiyorlar. Bazıları ise Hasan Dede’yi bir evliya olarak görüyorlar.

Bölgede Hasan Dede ile ilgili olarak anlatılan bir de efsane var. Bu efsaneye göre Hasan Dede, dağın üzerinde tek başına yaşayan bilge bir kişidir. Aksaray’dan Ali Baba adlı bir derviş ile yakın arkadaşlığı vardır. Ali Baba Aksaray’da bir hamamda çalışmaktadır. Bir gün Ali Baba Hasan Dede’yi ziyarete gider. Mendilinin içinde bir avuç kor vardır. Sohbetleri süresince kor için için yanar ancak mendile bir şey olmaz. Aradan zaman geçer bu sefer Hasan Dede, Ali Baba’yı ziyaret etmek üzere Aksaray’a gider. Mendilinin içinde Hasan Dağı’ndan aldığı bir avuç kar vardır. Ali Baba ile hamamda uzun uzun konuşurlar bu süre içinde mendildeki kar hiç erimeden öylece kalır. Bir ara Hasan Dede’nin gözü hamamdan çıkan kadınlara takılır. O andan itibaren mendildeki kar erimeye başlar. Bunun üzerine Ali Baba Hasan Dede’ye bakar ve şöyle der; 

hasan dağı

“Hasan Dede, dağ başında ermişlik hüner değildir. 

Asıl hüner güzel kadınlar arasında ermiş kalabilmektir.”

Ali Baba’nın bu sözleri sonradan yörede halk arasında bir özdeyiş gibi uygun durumlarda kullanılır. Hasan Dede ölümünden sonra mezarının bu dağın zirvesine yapılmasını vasiyet eder. Ölümünden sonra vasiyeti üzerine mezarı dağın zirvesine yapılır. Bu dağ o günden itibaren Hasan Dağı adı ile anılmaya başlar. Bugün Hasan Dağı’nın zirvesine çıkanlar, zirvedeki krater çukurunun batı sırtı üzerinde Hasan Dede’nin taşlarla çevrilmiş mezarını görebilirler. Bu mezarın yanında birkaç mezar daha vardır. Ancak diğer mezarların kimlere ait olduğu konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Pamukkale Efsanesi – Denizli
Kutsal Heykel Efsanesi – Giresun

Comments

 1. teşekkür ederim.ben hasan dağı’nın zirvesine çıkıp dağdaki mezarları görmüştüm zaten..

 2. yunus emre kurt
  26 Mart 2013 - 16:03

  efsanelere normaldede bayılırım ama bu aralarımda okudugum en ıyı efsaneydı

 3. yürügit

 4. ÇOK GÜZEL DEYİL İDİ AMA GÜZEL:P

 5. kim gitsin

 6. oğretmenim bayıldı

 7. hikmet aydın
  24 Eylül 2013 - 21:10

  Teşekkürler :)

 8. aynen bende efsaneleri çok severim bu efsaneyi çooooooooook sevdim

 9. deniz yıldız
  15 Aralık 2013 - 19:54

  çok teşekkür ederim
  bu site çok güzelmiş

 10. Gerceketen cok guzel ve ilginc ama bide ibur mezarlarin kime ait oldugu bulunsa

 11. güzel

 12. İlginç gerçekler güzel

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *