Home » Mitolojik Efsaneler » Faustina Efsanesi – İzmir

Faustina Efsanesi – İzmir

Faustina kıvırcık saçlı, zümrüt yeşili gözlü, şeker gibi tatlı ve kumru gibi masum bir kızmış. Faustina, İspanya kökenli sanatçı bir aileden yakışıklı Marcus Aurelius ‘a aşık olmuş.  İki genç romantik bir aşk yaşayarak evlenmişler. Prenses  Faustina ile mutlu bir evlilik geçiren Marcus kayınpederinin ölümü üzerine politik bir geçmişi olduğu için imparator ilan edilmiş.

İmparator Marcus, kendisine isyan eden Romalı General Cassus’a  karşı sefer başlatmış. İmparator sefere çıkarken yanına Faustina ve sevimli oğlunu da amış. İzmir’e geldikleri zaman Faustina bu güzel  şehre hayran olmuş. Hergün, bugünkü Kadifekale’ ye çıkarak denizden gelen rüzgarı içine çeker ve güvercinlerini azat edermiş.

Roma ordusu yoluna devam edip Toros dağlarını  aştığı  sıra  Faustina hastalanmış ve kocasının kollarında ölmüş.

İmparator Marcus,  Suriye ve Mısır’a gittikten sonra tekrar  İzmir’e dönmüş. Karısının çok sevmiş olduğu bu şehirden ayrılmak istemeyen İmparator,  İzmir’e yerleşmiş.

İzmir, daha sonra korkunç bir depremle yıkılınca, İmparator’un büyük ilgisiyle yeniden inşa edilmiş.

İzmirliler, sevgili kentlerini kurarken  Agora’ nın batı yapısı girişindeki kemerli kapıya Faustina’nın sevimli bir kabartmasını yerleştirmişler.

Burun, dudak ve çenesinin hafif zedelenmesine rağmen kabartması  hâlâ  yaşamaktadır. Eğer yolunuz birgün Agaro’ya düşerse bu  güzel kabartmayı görebilirsiniz.

Comments

  1. sanane dedi ki:

    walla guzel efsaneymış

  2. Kazım gürleyen dedi ki:

    sanırım bu efsanelerle ilgili bir kitap var elimde sanırım arapca ama ne olduğunu tam olarak bilmiyorum ilgilenen olursa beni bulsun

  3. Toraman dedi ki:

    Faustinopolis (ayrıca Colonia Faustinopolis ve Halala), Niğde ilinin Ulukışla ilçesine bağlı Toraman köyünde yer alan bir antik kent. Bu yerleşim yeri günümüzde Toraman olarak adlandırılmıştır. Faustinopolis, Tyana’nın yaklaşık 20 km güneyinde eski bir şehirdi. Roma İmparatoru Marcus Aurelius’un karısı Faustina, Suriye’den dönüşte burada öldü (İ.S. 176). Roma İmparatoru Marcus Aurelius günümüzde Toraman olarak adlandırılan bölgede bir koloni kurdu. Bölge Bizans döneminde piskoposluk merkeziydi. Roma İmparatoru Marcus Aurelius’un karısı Faustina’nın ölümüyle kentin adına, Faustina’nın şerefine “Faustina’nın kenti” anlamına gelen Faustinopolis adı verildi. Müslüman fetihleri ve müteakip Arap baskınlarının ardından, bölge yakındaki Loulon kalesi için terk edildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*