Home » Şehir Efsaneleri » Çoban Totak ve Pir Aziz Efsanesi – Giresun

Çoban Totak ve Pir Aziz Efsanesi – Giresun

Bugünkü Piraziz ilçesinde türbesi bulunan Şeyh İdris’in Karagöl Dağı çevresindeki yaylalarda otlattığı koyun sürüsü, “Çoban Totak” adında ermiş biri tarafından otlatılmaktaymış. Şeyh İdris’in de yaylada bulunduğu bir sırada, beklenmedik bir zamanda Çoban Totak ölmüş. Ölüm olayı ikindi vaktinde gerçekleştiğinden cenazenin kaldırılması için yeterli vakit de yokmuş. Ayrıca olayın yaşandığı yayla ile Şeyh İdris’in yaşadığı Piraziz arasında yürüme ile bir günlük mesafe varmış. Bu durum karşısında Şeyh İdris abdestini almış ve ikindi namazına başlamadan önce kuzeye yönelerek mollası Aziz’e seslenmiş:

Pir Aziz

“- Totak öldü kefenlik bez getir, kazma kürek tez getir, koyuna da tuz getir!” demiş. Şeyh İdris daha namazını bitirmeden Molla Aziz yanına gelmiş. Bu durum karşısında şaşıran Şeyh İdris, mollasının eriştiği manevî dereceyi takdir anlamında ona “Pir kişi olasın, adın da bu yerlerde bâki kalsın” diye duada bulunmuş. Bundan sonra bölgeye Pir Aziz’in adı verilmiş.

Comments

 1. Hakan Sayan dedi ki:

  çok güzel harika

 2. melek inci dedi ki:

  hiç bi şey anlamadım 1000 yaşına kadar oha abartmışlar biraz efsaneyi

 3. gülşah dedi ki:

  melek cidden saf mısın efsane bu sonuçta ne bekliyodun oturup demisinden 2 çay içtiler mi diyecekti :D

 4. selinay demir dedi ki:

  ben giresun pirazizliyim. türkçeden efsanesini yazın diye bir ödev vardı. ödev olmasa ben bu efsaneyi hiç duymıcaktım… ama güzel bir efsane imiş.. :) :D

 5. şevval köçek dedi ki:

  melek ne bekliyodun adı üstünde efsane tabi abartılı olcak türkçe katili yaaaaa

 6. efe dönmez dedi ki:

  aynen benimde ödevim vardı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*