Home » Şehir Efsaneleri » Bingöl Adına İlişkin Efsaneler

Bingöl Adına İlişkin Efsaneler

Bingöl adına ilişkin pek çok efsaneden en çok bilinenleri şu ikisidir.

1- Evliya Çelebi Seyahatnamesinde şöyle hikaye etmiştir. “ Bir avcı, bir kuş vurmuş, oııu gölde temizlerken, kuş canlanmış ve göle dalıp kaybolmuş. Gölün ab-ı hayat kaynağı olduğu meydana çıkmıştır. Bu sır meydana çıkınca Allah’ın emriyle bin parçaya bölünmüş ve hangisinin ab-ı hayat kaynağı olduğu bilinmez olmuş.

2- “Bu bölgede savaşmakta olan iki ordudan birinde su sıkıntısı başlar. Bir kolu su bulmak için dağlara çıkar.Nitekim güzel bir su bulup içerler. Fakat bir dahaki sefere kolay bulunması için de suyun yanına bezden bir işaret koyarlar. Birliklerine dönen askerlerin yerine diğer bir kol su içmek içiıı dağlara tırmanmaya başlar. Başlarındaki komutan bir tepeye çıkıp ta yüzlerce gölü aynı anda görünce, hayretini şöyle ifade eder. Burası bir göl değil, bin göl ve böylece o savaşın yapıldığı bölgedeki şehrin adı “BİNGÖL” olarak söylenilmeye başlar. Işte Bingöl adı bu ve benzeri ifadelerle bilinmektedir.

Comments

 1. Bingöllü dedi ki:

  Ben farklı biliyorum hikayeyi ama :) buda güzelmiş.

 2. Mehmet.zeki dedi ki:

  Bingöl lun Ismni Nerde gelmis is Ben Sise aciklayacam sevgili doslarim 1915 Cihan savasi yanii. Biric dunya savasi.batidan Dogu.tarafinda gecmekten olan ordu.suvariler.elazig.gecerken.bingöle.varmadan.alazig.le.bingöle.arasi.sarkidiye.bir.dag.var.dagin.tam.tepesinte.bir.ev.varmis.ovde.yaseyen.bir.dede.varmis.ordunu.oraya.variyor.ordun.önende.rudpeli.bir.subay.hemen.at.iniyor.dedenen.yanena.variyor.ve.dede.eline.öpuyor ve.soruyor.dede.arkamda.ordu.geliyor.atlar.askerler.su.sanmislar.yakidasuvarmi.dede.hemen.cevap.veriyor.bak.kumantanim.su.tepeyi.astenizemi.orto.bir.ovo.göruyorsunuz .orta.göler.var.sizen.isiniz.görur.ortu.oraya.varir.bir.bakiyor.bir.cok.göl.var..Tapki.sora.savas.bittiyo.herkes.kislasina.dönuyor.1956.vilayetlere.ismi.veriken.o,komtan.rutpesi.belioluyor.yuzbasi.mufetisler.geziyolar.o.yuzbasileri.görusuyorlar.hikya.anatiyor.mufetis.duyunce.hemen.karalar.alinner.hiyete.bilder,hiyet.oybirler.kabuleder.bingöl.orda.gelir

 3. eda dedi ki:

  bende Bingöllüyüm ama efsanesi süper açıkçası ben sevdim ya :D

 4. eda dedi ki:

  biraz daha kısa olabilir miydi yazacak o kadar yerim yokta lütfen

  kendimi nasılda acındırıyorum gördünüz mü hahahaha :D

 5. ali dedi ki:

  bende BİNGÖLLÜYÜM yaaaaaa :D ZAXD

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*